Jak mądrzej kupować w sieci? Pięć sposobów na bezpieczne i oszczędne zakupy
Natalia Krajewska

Zakupy online to dla większości Polaków już niemal codzienność. Sklepy dwoją się i troją, żeby cały proces przebiegał szybko, prosto i przyjemnie. Jednak kupując w sieci nadal powinniśmy zachować czujność i przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Sprawdź od kogo kupujesz

Jedną z podstawowych kwestii, którą powinniśmy zweryfikować przed dokonaniem zakupu to autentyczność danych firmowych sklepu. Możesz je sprawdzić np. w specjalnym rejestrze na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości. Ze sklepem powinniśmy móc się też skontaktować. Brak numeru telefonu lub adresu e-mail powinien być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Zobacz także, czy sklep posiada opinie od innych klientów. Możesz ich szukać m.in. na stronie sklepu, w zakładce recenzje na profilu Facebookowym firmy, w opiniach Google, czy w porównywarkach cenowych.

Szyfrowanie danych

Decydując się na zakup sprawdź, czy sklep korzysta z certyfikatu SSL, dzięki któremu przesyłanie danych odbywa się w sposób szyfrowany. Wystarczy, że zobaczysz, czy adres www sklepu zaczyna się od “https” zamiast “http”, a także, czy widnieje przy nim kłódka. Pamiętaj, jeżeli wybierasz metodę płatności online i przechodzisz ze strony sklepu do banku to obok adresu zaczynającego się od https i kłódki dodatkowo powinna pojawić się nazwa Twojego banku.

Wirtualna karta

Bardzo dobrym zabezpieczeniem przed internetowymi oszustami jest skorzystanie z wirtualnej karty płatniczej. Karta ta posiada takie same możliwości i poziom zabezpieczenia jak klasyczna karta debetowa, jednak przed użyciem należy doładować ją daną sumą pieniędzy. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad wydatkami, a cyberprzestępcy nigdy nie będą mieć dostępu do naszego konta. Nowością na rynku jest wirtualna karta, której numer jest automatycznie zmieniany po każdej transakcji. Przyda się szczególnie kupującym w chińskich sklepach, które często nie wymagają podania kodu zabezpieczającego ani potwierdzania transakcji za pomocą uwierzytelniania dwustopniowego. Już teraz taką kartę oferuję m.in. Revolut.

Nie tylko bezpieczeństwo

Pamiętajmy, że zakupy to także przyjemność. Nic tak nie cieszy podczas zakupów, jak upolowanie produktu na wyprzedaży, czy zdobycie dodatkowego kodu rabatowego. Gdzie ich szukać? Sprawdź portale i aplikacje, takie jak Kody.pl, czy Qpony, które zbierają kody rabatowe i promocje z największych sklepów. Nie przegap też najgorętszych dat handlowych w roku. Już 11.11 rusza Globalny Festiwal Zakupów na AliExpress. A niebawem także Black Friday czy Cyber Monday, więcej przeczytaj tutaj.

Porównuj ceny, kupuj za granicą

Olbrzymią popularnością cieszą się także porównywarki cenowe, dzięki którym możemy sprawdzić, który sklep oferuje najniższą cenę danego produktu. Warto także sprawdzić oferty zagranicznych sklepów internetowych. Często oferują atrakcyjne ceny i oryginalne produkty, których nie dostaniemy w Polsce.