Kalendarz niedzieli handlowych offline i online
Magdalena Parys

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę dopuszcza sprzedaż w sklepach internetowych bez ograniczeń, w sklepach stacjonarnych z kolei w dwie niedziele miesięcznie w 2018 roku. Sprawdź, w które dokładnie.

W dniu 30 stycznia br. Pan Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę. Tym samym od 1 marca br. handel w marketach, supermarketach, hipermarketach, galeriach handlowych będzie dozwolony jedynie w dwie niedziele w miesiącu – z reguły będą to pierwsza i ostatnia. Wyjątkami od zakazu mają być piekarnie, sklepy na dworcach i lotniskach, stacje benzynowe, kwiaciarnie, sklepy z dewocjonaliami i te w których za ladą stanie właściciel, a także sklepy online. Jeśli prawo się nie zmieni, w przeciągu następnych miesięcy, to w 2019 roku niedzielny handel zostanie jeszcze bardziej ograniczony – do jednej niedzieli w miesiącu, a w 2020 sprzedaż w niedziele być może w ogóle zniknie z polskiego krajobrazu (za wyjątkiem okresów przedświątecznych i ostatnich niedziel stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia).

W które niedziele handel będzie dozwolony?

Jak wynika z arytmetyki w świecie offline w 2018 roku czeka nas 29 niedziel handlowych i 23 niedziele z zakazem handlu. Na czerwno zaznaczyliśmy niedziele, w których zakupy będą możliwe.

kalendarz z niedzielami handlowymi w 2018 roku

Kalendarz z niedzielami handlowymi i z zakazem handlu w 2018 w sklepach stacjonarnych

Dodatkowe dni handlowe dla sklepów online

Na ograniczeniu handlu w niedzielę z pewnością skorzystają sklepy internetowe, jak również wszyscy użytkownicy internetu. W ciągu bieżącego roku przybędzie bowiem 23 okazji do sprzedaży na odległość. Kupujący mogą się więc spodziewać ofert specjalnych albo obniżek cen. Kalendarz z naciskiem na niedziele w świecie online, licząc od dnia wejścia ustawy przedstawia się w następujący sposób. Na czerwono zaznaczone są niedziele handlowe, czyli wszystkie.

handel w niedziele w sklepach online

Kalendarz z niedzielami handlowymi w 2018 w sklepach online

Po raz kolejny zakupy internetowe zyskują przewagę nad tradycyjnym handlem. Tylko w 2018 roku, licząc od 1 marca, w sklepach stacjonarnych 23 niedziele będą bez handlu, za to w internecie przez cały rok będzie można robić zakupy. Według zapowiedzi rządzących w kolejnych latach przewaga online’u nad offlinem, w kontekście sprzedaży w niedziele, powinna wzrosnąć (36 niedziel z zakazem handlu w sklepach stacjonarnych, 52 niedziele handlowe w e-sklepach w 2019, a w 2020 - 45 niedziel niehandlowych w standardowych sklepach i 52 niedziele handlowe w sklepach online).

 

Przeczytaj też: Chemikalia obecne w ubraniach

***

Zdjęcie otwarciowe: Pixabay