Nie tylko Blik. Jak szybko płacić za zakupy?
Natalia Krajewska

Nie tylko Blik. Jak szybko płacić za zakupy?

Polacy od wielu lat prowadzą w światowych rankingach przyswajania nowych technologii. Z chęcią testujemy najnowsze sposoby transportu, zakupów, czy płatności. W dzisiejszym artykule na warsztat bierzemy te ostatnie, czyli innowacyjne metody płatności.

Kody z Blika

Jedną z najbardziej znanych metod jest Blik, który przekonał do siebie już ponad 6 mln Polaków. Jest uniwersalnym systemem pozwalającym na zapłatę za zakupy w kasie, wypłatę gotówki z bankomatów, dokonanie płatności online, czy przelewu na telefon. Płatności dokonujemy przy pomocy specjalnego kodu, który generuje nasza aplikacja bankowa. Dokładny opis działania Blika znajdziesz tutaj.

Płać smartfonem

Blikowi rośnie jednak poważna konkurencja w postaci płatności mobilnych Apple Pay oraz Google Pay. Płatności te są niezwykle szybkie i wygodne. Po skonfigurowaniu swojego mobilnego portfela w telefonie, płacenie staje się dziecinnie proste. Jeżeli jesteś użytkownikiem systemu Android, wystarczy, że odblokujesz telefon i przyłożysz go do terminala płatniczego. Jeśli jednak korzystasz z urządzeń Apple podczas przykładania telefonu do terminala musisz potwierdzić swoją tożsamość trzymając kciuk na przycisku home lub klikając dwa razy w boczny przycisk dla iPhone’ów z Face ID. Proste i wygodne, ale czy bezpieczne? Okazuje się, że płatności smartfonem są bezpieczniejsze od transakcji zbliżeniowych kartą płatniczą. Po pierwsze, terminal płatniczy nie uzyskuje naszego numeru konta. Po drugie, wszystko opiera się na jednorazowych numerach generowanych na czas każdej transakcji. Z Apple Pay i Google Pay możesz korzystać także w Internecie, czy aplikacjach mobilnych.

Cyfrowy portfel

Ciągłe wprowadzanie danych karty podczas zakupów online jest męczące, prawda? Na szczęście Mastercard i Visa znaleźli na to sposób, tworząc cyfrowy portfel. Masterpass oraz Visa Checkout pozwalają dokonywać płatności bez konieczności każdorazowego wpisywania danych karty. Informacje o naszych kartach zapisujemy tylko raz i są one w bezpieczny sposób przechowywane w cyfrowym portfelu. Zakupów dokonujemy używając jedynie loginu i hasła do naszego portfela. Sklep, w którym robimy zakupy nie otrzymuje informacji ani o nas, ani o naszej karcie. Sprawdź również PayU Express i Aczkolwiek, to nie jedyne przykłady cyfrowych portfeli. Sprawdź również usługę PayU Express i płatność jednym klikiem w 0,5 sekundy. Szukaj jej w swoich ulubionych sklepach internetowych.