Zakupy na raty w weekend
Magdalena Parys

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od marca br. Poza zakupami w galeriach handlowych, utrudnione jest także kupowanie na raty. Są jednak wyjątki. Sprawdź jakie.

Jak informuje Biuro Informacji Kredytowej Polacy najchętniej kupują na raty w weekendy. To aż ¼ wszystkich kredytów za towary i usługi sprzedawane w ciągu tygodnia. Wraz z wejściem ustawy ograniczającej handel w niedziele, zwyczaje konsumenckie, także w kwestii zaciągania pożyczek, ulegną zmianie. Kredyty ratalne (w tradycyjnej formie) są bowiem wybierane przede wszystkim w centrach handlowych lub bezpośrednio u sprzedawców, którzy współpracują z bankami i instytucjami finansowymi. Najchętniej na raty w soboty czy w niedziele kupowane są sprzęty AGD i RTV.

Raty online dostępne także w niedziele

Zgodnie z przyjętym prawem, sklepy internetowe nie są wyłączone spod zakazu niedzielnego handlu. To znaczy, że zakupy można robić we wszystkich sklepach online przez cały rok. Podobnie jest z płatnościami ratalnymi przez internet. Bez obaw możesz więc podczas niedzielnych zakupów korzystać z rat online.

Różnice pomiędzy standardową formą pożyczki w punkcie, a tą w wersji elektronicznej sprawdzaliśmy już w zeszłym roku. Wtedy, jak i teraz – w czasach ograniczeń w handlu – różnice są znaczące. To przede wszystkim oszczędność czasu i wspomniana swoboda w robieniu zakupów w dowolnym miejscu i o dowolnej porze.

Przeczytaj teraz: raty online vs raty w banku

Raty online dostarczane np. przez PayU to nie tylko elastyczne podejście do finalizacji zamówień, ale także szansa na łatanie dziur budżetowych – szybki zastrzyk dodatkowej gotówki na niespodziewanie wydatki, jak np. zepsuta pralka. Pożyczka ratalna to również możliwość zakupu towarów lepszej jakości i z wyższej półki cenowej.

W ciągu dwóch ostatnich lat zauważalny jest dynamiczny wzrost liczby udzielanych pożyczek ratalnych w sieci. Przyrost jest na poziomie ponad 70 proc., co daje wynik dziewięć razy lepszy niż w przypadku kredytów ratalnych udzielanych w punkcie.

Czytaj również: 21 pytań o raty, które bałeś się zadać

***

Zdjęcie otwarciowe: Pixabay