Zrób zdjęcie i zrób zakupy - aplikacje same rozpoznają co jest na zdjęciu!
Natalia Krajewska

Zrób zdjęcie i zrób zakupy - aplikacje same rozpoznają co jest na zdjęciu!

Pewnie większość z Was zetknęła się już kiedyś z aplikacją, która skanuje kod kreskowy produktu i pokazuje informacje na jego temat. Można ich znaleźć wiele, przykładowo w Polsce dużą popularnością zaczyna cieszyć się Pola, która wspiera rodzimych przedsiębiorców i pokazuje które produkty tworzone są przez polskie firmy.

Do naszych telefonów wkracza jednak nowa, dużo bardziej zaawansowana technologia rozpoznawania obrazu oparta m.in. o sztuczną inteligencję (AI) oraz uczenie maszynowe (machine learning). Twórcy aplikacji prześcigają się w pomysłach na praktyczne zastosowanie jej możliwości. Poniżej prezentujemy najciekawsze przykłady.

ScreenShop

Na pewno każdemu miłośnikowi mediów społecznościowych zdarzyło się wypatrzyć u innych fajną stylizację. Często jednak marka tych super spodni, które znaleźliśmy na instagramowej fotce jest nieznana i nie wiemy też w jakim sklepie możemy je kupić. Z pomocą przychodzi aplikacja ScreenShop, która rozpoznaje ubrania ze zdjęć, czy zrzutów ekranu i proponuje najbardziej zbliżone do nich. Im częściej korzysta się z aplikacji tym trafniejsze są rekomendacje, ponieważ algorytm uczy się naszego stylu. Aplikacja to także rzesza oddanych fanów wymieniających się inspiracjami, czy wspierających się w doborze najlepszych stylizacji. Podobne aplikacje do ScreenShop to m.in: Snap Fashion, czy Craves.

Amazon

Światowy gigant sprzedaży online Amazon pojawia się także w tym kontekście. Chcąc ułatwić swoim klientom odnajdywanie produktów wprowadził w swojej aplikacji mobilnej opcję wyszukiwania ich po zdjęciu. Wystarczy skierować kamerę telefonu na dowolną rzecz wokół nas, np. książkę, okulary, czy ekspres do kawy i po chwili aplikacja pokazuje ten produkt na ekranie. Co więcej, do dyspozycji mamy jego dokładny opis, recenzje od innych użytkowników, a także pełne zestawienie sprzedawców którzy go oferują, dzięki czemu możemy wybrać najkorzystniejszą ofertę. Zobacz tutaj jak to działa.

Vivino

Dla większości z nas wybór wina to nie lada wyzwanie. Często stoimy przed półkami z winem i analizujemy etykiety starając się wybrać to najlepsze, pasujące do dania, czy okazji. Z aplikacją Vivino staje się to dużo prostsze. Wystarczy, że zeskanujemy etykietę wina lub nazwę produktu z kart win w restauracji i od razu możemy cieszyć się opisem wina, sprawdzić jego średnią cenę, czy poznać opinie innych użytkowników. Oprócz bardzo rozbudowanej bazy win, społeczność aplikacji tworzy liczne rankingi i top listy produktów. Aplikacja ta jest niezwykle popularna w Polsce i na całym świecie.

To tylko kilka najciekawszych przykładów aplikacji, które pozwalają na wyszukiwanie i kupowanie rzeczy wprost ze zdjęć. Na pewno w najbliższej przyszłości czeka nas duży rozwój technologii rozpoznawania obrazu i coraz bardziej oryginalne pomysły jej zastosowania.