List polecony bez awizo
Magdalena Parys

Usługa „Polecony do skrzynki”, w ramach której przesyłka trafia bezpośrednio do skrzynki działa od kilku lat, ale mało kto o niej wie.

Kto nie spotkał się z sytuacją – w skrzynce czeka awizo, choć pod wskazanym adresem cały czas ktoś był lub też przesyłka jest w formie listu albo pakunku mieszczącego się w skrzynce, a i tak trzeba się pofatygować na pocztę po odbiór. Postanowiliśmy więc sprawdzić, dlaczego tak się dzieje. Przy okazji dowiedzieliśmy się o istnieniu usługi Poczty Polskiej, dostępnej od kilku lat w ofercie, ale raczej nieznanej szerszej publiczności.

Polecony bez awizo

Usługa pozwala zaoszczędzić czas i nerwy, gdyż nie wymaga stania w kolejce w urzędzie pocztowym. Przesyłka polecona zgodnie z wolą użytkownika – zadeklarowaną na piśmie lub w formie elektronicznej za pośrednictwem dedykowanego formularza – powinna trafić do skrzynki na listy. Dodatkowo można wybrać opcję otrzymywania powiadomień – sms lub e-mail – z informacją o dostarczenia przesyłki do skrzynki. Usługa jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które często i na długo wyjeżdżają – nie mają wolnego czasu oraz są trudno uchwytni.

Nie wszystko do skrzynki

Niestety w rzeczywistości nie wygląda to tak kolorowo. Opcja „polecony do skrzynki” nie obejmuje bowiem przesyłek z potwierdzeniem odbioru (nadawca chce wiedzieć, że przesyłka została dostarczona i odebrana. Są to zazwyczaj pisma z urzędów, sądów), paczek o rozmiarach uniemożliwiających włożenie ich do skrzynki pocztowej oraz tych z zapłatą za pobraniem, czyli po odbiór zamówień internetowych w większości przypadków i tak trzeba się udać na pocztę.

Dajemy jednak szansę usłudze pocztowej i wkrótce zaktualizujemy tekst o nasze wrażenia z praktycznego wykorzystania usługi-odbioru przesyłki z potwierdzeniem nadania bez awizo. Zgodnie z regulaminem poczty, żądanie rezygnacji z awizo obowiązuje po 3 dniach roboczych, licząc od dnia następnego po dniu złożenia prośby o uruchomienie.

Wobec tego od przyszłego tygodnia możemy już testować usługę „polecony do skrzynki”.

Szczegóły niebawem na naszym blogu.

Przeczytaj teraz: Wirusy podmieniające numer konta

***

Zdjęcie otwarciowe: Pixabay