Nagrody za cyfrową innowację: PayU Lab Award
Magdalena Parys

21 kwietnia poznamy laureatów I edycji konkursu PayU Lab Award. Spośród 21 nominowanych Kapituła wyłoni 6 zwycięzców, czyli firmy i organizacje, które najbardziej ułatwiają życie swoim klientom przez wprowadzanie cyfrowych usług.

Konferencja PayU Lab Forum – szczegóły jej dotyczące na końcu artykułu - odbędzie się już 21 kwietnia w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Wtedy też Laureaci PayU Lab Award otrzymają statuetki w trzech kategoriach głównych oraz kategorii specjalnej:

1. eCustomer Experience – za nowoczesną obsługę klienta

Jest to nagrodą dla firm, które przez wprowadzanie cyfrowych usług poprawiają komfort życia klientów i szybkość załatwiania ich spraw. Firmy, które zostały nominowane do tej nagrody  reprezentują 3 ważne sektory gospodarki.

  • Energetyka - nominacje: ENEA, ENERGA, PGE, RWE – wszystkie firmy udostępniają  swoim klientom elektroniczne Biura Obsługi Klienta (tzw. eBOK), umożliwiając tym samym m.in. łatwe sprawdzanie faktur, salda i terminów płatności, opłacanie faktur przez internet, korzystanie z programów lojalnościowych, a także integrację z portalami społecznościowymi.
  • Ubezpieczenia – nominacje: Allianz, AXA, Benefia24.pl, LINK4 są to największe firmy ubezpieczeniowe w Polsce, które za pośrednictwem internetu udostępniają swoim klientom nowoczesne narzędzia, pozwalające przede wszystkim na samodzielne obliczenie składki ubezpieczeniowej, zakup i obsługę polisy, szybkie zgłoszenie szkody, czy  śledzenie w czasie rzeczywistym procesu wypłaty odszkodowania.
  • Telekomunikacja – nominacje: Orange, Play, Plus, T-Mobile – Kapituła konkursowa sprawdzi, która z tych firm najlepiej wspiera w internecie swoich klientów (liczyć się będą przede wszystkim możliwość prostego opłacenia faktury przez internet, samodzielnego zarządzania usługami i stanem aktualnego wykorzystania pakietów).

AKTUALIZACJA: Nagrody w tej kategorii otrzymały PGE, LINK4 oraz Orange.

eCustomer Experience – za nowoczesną obsługę klienta

Statuetka - Nagroda PayU Lab Award

2. eCommerce – za sukces w biznesie internetowym

Kolejna nagroda trafi do firm, których model biznesowy w całości lub części oparty jest na internecie, a które prowadą wyróżniającą się działalność w tej branży.

  • Do nagrody eCommerce - usługa nominowani są:Pyszne.pl, STS, Ruch, XTB – za wprowadzenie na rynek nowatorskich eUsług, takich jak m.in. serwis skupiający blisko 5000 restauracji i umożliwiający klientom zamówienie jedzenia online (Pyszne.pl), czy nowatorska usługa kurierska („Paczka w RUCHu”).
  • Do nagrody eCommerce – produkt nominowani są: CDP.pl, Morele.net, TUI, Zalando – firmy te prowadzą nowatorską sprzedaż w internecie, oferując wygodne interfejsy użytkownika, dogodne sposoby płatności i odbioru towarów, wysokie bezpieczeństwo zakupów oraz wygodne kanały komunikacji z klientami.

AKTUALIZACJA: Nagrody w tej kategorii otrzymały XTB oraz CDP.pl.

3. eSector 3.0 – dla innowacyjnej organizacji pozarządowej

Ta nagroda zostanie przyznana organizacji społecznej wykorzystującej technologie i doświadczenie typowe dla branży eCommerce, ale w celu promocji społecznego zaangażowania i pozyskiwania wsparcia finansowego poprzez kanał online. Nominowani w tej kategorii: Siepomaga, UNICEF, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

AKTUALIZACJA: Nagrodę w tej kategorii otrzymał UNICEF.

4. eRising Star - dla młodej firmy wyróżniającej się wyjątkowo dynamicznym wzrostem

Dodatkową kategorią, w której statuetka wręczona zostanie 8 czerwca na Gali Diamentów Forbesa, jest eRising Star - czyli nagroda dla firmy młodej, która wyróżnia się wyjątkowo dynamicznym wzrostem, zaś jury docenia jej ogromny potencjał i innowacyjność oferowanych usług.

 eRising Star

Wyboru laureatów w przedstawionych kategoriach dokona jury złożone z ekspertów i praktyków na co dzień pracujących w branży eCommerce:
- Sylwia Bilska, dyrektor zarządzająca w regionie Europy Centralnej, która w PayU odpowiada za marketing i sprzedaż,
- Tomasz Nowak, COO Allegro
- Monika Radaszewska z grupy medialnej Ringier Axel Springer Polska
- prof. Mikołaj Jan Piskorski, Harvard Business School
- Andrzej Sadowski, założyciel i prezes Centrum im. Adama Smitha.

Czym jest PayU Lab Forum ?

PayU Lab Forum to doroczne spotkanie liderów biznesu, adresowane zarówno do firm z wieloletnim doświadczeniem w eCommerce, jak i podmiotów, które dopiero planują otwarcie kanału online w celu zwiększenia efektywności sprzedaży swoich produktów i usług. W trakcie wydarzenia wiodący przedstawiciele sektora eHandlu omówią najważniejsze rynkowe trendy i kierunki rozwoju lokalnego oraz globalnego rynku eCommerce.

Tematem przewodnim tegorocznej debaty jest „eCommerce & Beyond”. Goście spotkania będą dyskutować na temat działań wywierających wpływ na te sektory życia publicznego, które do tej pory nie były kojarzone z handlem w internecie.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie prof. Linnar Viik - ojciec estońskiej rewolucji internetowej, wieloletni członek zarządu Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii oraz Nordic Investment Bank, współzałożyciel i CEO Pocopay (cyfrowe usługi bankowe), członek zarządu wielu mobilnych i płatnościowych start-up’ów, były doradca premiera Estonii.

Wśród zaproszonych do dyskusji ekspertów znajdą się m.in.: Anna Streżyńska, Minister Cyfryzacji;  Adam Sawicki, Prezes Zarządu T-mobile Polska; Michał Gembicki, Prezes Zarządu CDP.pl..

Relację z debaty publikujemy na naszym blogu: Czy urzędy da się obsługiwać jednym kliknięciem?

Zobacz relację wideo:

Fotorelację z forum obejrzysz tutaj.