Płatności elektroniczne napędzają polską gospodarkę
Marta Siekierska

O ponad 4 mld dolarów wzrósł PKB Polski dzięki popularyzacji płatności elektronicznych – wynika z raportu firmy Moody's Analytics. Nasz kraj jest w światowej czołówce

Gotówka wbrew pozorom jest kłopotliwa, gdyż jej „obsługa” kosztuje. Zaczynając od „produkcji” bilonu i banknotów. Na przykład wskutek wzrostu cen surowców w 2013 roku okazało się, że polska moneta 1-groszowa jest więcej warta po przetopieniu, ze względu na wykorzystywane w niej stopy mosiądzu. Narodowy Bank Polski musiał zmienić recepturę polskich „groszówek”, aby były tańsze w wybiciu, a ludzie nie zbierali ich na złom (co zresztą jest sprzeczne z prawem). Druk banknotów, odpowiednio zabezpieczonych przed fałszerzami, też do najtańszych nie należy.

Potem są jeszcze koszty przechowywania, liczenia, obsługi i konwojowania gotówki, przewożonej z miasta do miasta. Dlatego organizacje finansowe od lat przekonują, że zastąpienie nieporęcznych tradycyjnych pieniędzy płatnością elektroniczną ma wymierne skutki dla rozwoju gospodarki. Tym bardziej, że dostęp do konta przez internet czy powszechnie używany telefon komórkowy to nie jest już problem.

Co zyskujemy na porzuceniu gotówki?

Szczegółowo zbadała to agencja Moody's Analytics na zlecenie organizacji wydającej karty płatnicze Visa. Przyjrzała się, jaki wpływ na gospodarkę wywierają płatności elektroniczne. Sprawdzono sytuację w 70 krajach świata. Z raportu* wynika, że zastępując choć część płatności gotówkowych transakcjami elektronicznymi, uzyskano łącznie aż 296 mld dolarów.

PRZECZYTAJ TEŻ: Za tymi trendami nie nadążają najwięksi gracze eHandlu. A Twój eSklep?

Nie we wszystkich analizowanych państwach wzrost był równie zauważalny, ale Polska znalazła się w gronie krajów, które najbardziej korzystają na upowszechnianiu się płatności elektronicznych.

Dzięki zastępowaniu gotówki transakcjami elektronicznymi w latach 2011 – 2015 polska gospodarka dostawała średnio 0,2 proc. dodatkowego wzrostu PKB, co da się przeliczyć na 4,3 mld dolarów (czyli 2,8 mld zł rocznie). Jak to jest możliwe?

Mniejsze bezrobocie i szara strefa

Według raportu Moody’s Analytics zwiększenie obrotu bezgotówkowego doprowadziło do powstawania w Polsce średnio ponad 30 tys. nowych miejsc pracy rocznie. Wiele z nich to etaty w branżach innowacyjnych (programiści, specjaliści od bezpieczeństwa IT, utrzymanie systemów IT itp.).

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego polscy przedsiębiorcy internetowi nie powinni mieć kompleksów [WYWIAD]

Zdaniem Moody’s płatności elektroniczne mają też pozytywny wpływ na stan finansów państwa oraz stabilność otoczenia biznesowego. Zmniejsza się szara strefa (z jej nierejestrowanymi transakcjami gotówkowymi), zwiększają wpływy podatkowe do budżetu. I odpadają koszty związane z obsługą gotówki, o których już wspominaliśmy.

– Płatności elektroniczne są ważnym czynnikiem wzrostu konsumpcji, produkcji, produktu krajowego oraz zatrudnienia. W krajach, w których liczba takich płatności rośnie w szybkim tempie, dodatkowo przyspieszają wzrost gospodarczy – mówi Mark Zandi, główny ekonomista Moody’s Analytics.

Inne ciekawe wnioski z raportu:

  • W krajach, w których liczba płatności elektronicznych rośnie najszybciej, ich wpływ na wzrost gospodarczy był największy. Wykorzystanie kart płatniczych przyczyniło się do zwiększenia PKB na Węgrzech średnio o 0,25 proc. rocznie, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Chile o 0,23 proc., w Irlandii o 0,20 proc., a w Polsce i w Australii – o 0,19 proc. W większości krajów częstotliwość korzystania z kart płatniczych rosła bez względu na stan gospodarki.
  • Według ekspertów Moody’s Analytics w analizowanych krajach wzrost udziału płatności elektronicznych w całości wydatków konsumpcyjnych ludności o 1 proc. przynosi średni roczny wzrost spożycia dóbr i usług o ok. 104 mld dolarów. Przy założeniu, że inne czynniki nie ulegają zmianie, korzystanie z kart przekłada się na średnie roczne przyrosty PKB o 0,04 proc.
  • Badania wykazały, że rozwój płatności elektronicznych sam w sobie może nie wystarczyć do zwiększenia dobrobytu kraju. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, potrzebny jest również rozwinięty system finansowy i zdrowa gospodarka. Na poziomie makroekonomicznym autorzy raportu zalecają, żeby – z myślą o upowszechnianiu obrotu bezgotówkowego – władze państwowe ograniczały krępujące przepisy do niezbędnego minimum, sprzyjały tworzeniu rozwiniętej infrastruktury finansowej oraz wspierały wzrost konsumpcji.

* Źródło: Korzystaliśmy z raportu „The Impact of Electronic Payments on Economic Growth” (Wpływ płatności elektronicznych na wzrost gospodarczy). Z uwagi na to, że kraje wzięte pod uwagę w badaniu wytwarzają łącznie 95 proc. światowego PKB, można przyjąć, że jest to wynik globalny.

PRZECZYTAJ TERAZ: Poradnik: Jak robić profesjonalne zdjęcia produktów do eSklepu?

Fotografia otwarciowa: CC by Paul Gregg/Flickr.com