Płatności online to oszczędności dla samorządów
Magdalena Parys

Blisko 70 mln złotych mogą zaoszczędzić samorządy dzięki wprowadzeniu przelewów pay-by-link – wynika z raportu przygotowanego przez Centrum im. Adama Smitha

Internauta przechodzi na specjalnie wygenerowany link, który odsyła go od razu do strony płatności w jego banku. Loguje się do banku, wszystkie dane są już uzupełnione, tylko je potwierdza i realizuje przelew. Szybko, łatwo i bezpiecznie. Metoda pay-by-link, tak powszechnie już wykorzystywana w sklepach internetowych czy w serwisach aukcyjnych, w administracji samorządowej ciągle jest rzadkością. A szkoda. Bo jak wynika z przygotowanego przez Centrum im. Adama Smitha raportu „Szybkie płatności elektroniczne w samorządzie – Studium korzyści dla administracji i obywateli”, mogłyby one przynieść oszczędności liczone w dziesiątkach milionów złotych.

PRZECZYTAJ: eCommerce napędza polski rynek przesyłek

Eksperci szacują, że wdrożenie szybkich przelewów internetowych skutkowałoby tym, że 794 pełnoetatowych pracowników mogłoby zostać skierowanych do innych prac. To zaś przełożyłoby się na 66,5 mln złotych oszczędności rocznie.

„Jeśli eAdministracja ma nie być retorycznym chwytem, to musi być konsekwentnie realizowanym kierunkiem, na który składają się działania w wielu zakresach: w administracji podatkowej, w służbie zdrowia czy w edukacji publicznej. Ów końcowy wynik: nasycona zinformatyzowanymi usługami polska administracja wymaga więc podejmowania czasami drobnych, lecz sensownych działań w wielu obszarach” – pisze w raporcie prof. Aleksander Surdej, jeden z autorów publikacji, przekonując do wdrożenia w samorządach „płatności za pomocą linku”.

Przygotowując raport eksperci Centrum im. Adama Smitha policzyli, że do samorządów wpływają rocznie prawie 54 miliony przelewów (wychodzi 1,4 przelewu na mieszkańca Polski). Sprawdzenie oraz przyporządkowanie przelewu do konta danej osoby w systemie administracji zajmuje 30 sekund (lub nawet 15 minut, jeżeli wystąpią błędy). Łączny czas potrzebny do obsługi przelewów do polskich samorządów wynosi zatem około 1,8 mln godzin rocznie (do ich obsługi teoretycznie potrzeba 1134 pełnoetatowych pracowników).

Przelewy typu pay-by-link pozwoliłyby zaoszczędzić aż 70 proc. tego czasu.

Zobacz, jakie daniny płacą Polacy samorządom

Czy Polacy są na to gotowi?

Wszystko wskazuje na to, że tak. Jak wynika z danych serwisu www.bm.pl, w 2015 roku 27 mln Polaków miało dostęp do bankowości internetowej i już 66 proc. z nas płaciło rachunki w sieci (w dużych miastach nawet więcej – 78 proc.). Według autorów raportu można przyjąć, że gdyby te osoby miały możliwość korzystania z szybkich przelewów w kontaktach z administracją, to używałyby ich tak samo często, jak klienci sklepów internetowych. Tam już 70-80 proc. zakupów opłacanych jest metodą pay-by-link.

***

Korzystaliśmy z raportu Centrum im. Adama Smitha „Szybkie płatności elektroniczne w samorządzie – Studium korzyści dla administracji i obywateli”. Firma PayU jest partnerem tej publikacji.

ZOBACZ TAKŻE: Młodzi, niedoświadczeni? Niekoniecznie. Kto w Polsce zakłada startupy i co z tego ma? [WYWIAD]

Fotografia otwarciowa: CC by geralt/Pixabay