Pojedynek na aplikacje paragonowe – która wygra?
Magdalena Parys

Umożliwiają skanowanie oraz katalogowanie paragonów fiskalnych. Zapomnij o papierowych dowodach zakupu i sprawdź, która aplikacja jest najlepsza

Każdy ma w domu masę urządzeń, ubrań i innych produktów, z których część objęta jest jeszcze gwarancją producenta. Problem w tym, że aby gwarancja została uwzględniona, z reguły należy okazać paragon. A – o zgubienie paragonu czy wyblaknięcie nietrudno.

Napotykając już kilka razy na problemy ze znalezieniem paragonu w najbardziej potrzebnym momencie – koperta przeznaczona na paragony niewyobrażalnie szybko puchnie, podobnie jak portfel – postanowiłam przetestować 4 aplikacje mobilne, przechowujące kwitki ze sklepów (testujemy na urządzeniu z systemem Android). Przy okazji, mogłam sprawdzić czy aplikacje paragonowe zmieniają się – 2 lata temu na jestem.mobi testowano ToCoMoje i Kwitki.

Wszystkie aplikacje paragonowe działają na podobnych zasadach. Pozwalają zeskanować paragon, robiąc mu zdjęcie, opisać go, wpisując nazwę przedmiotu i sklepu, datę zakupu, czas trwania gwarancji, cenę. A następnie zachować kwit w archiwum. Zobacz, czy rzeczywiście tak jest.

Paragony w jednym miejscu – test aplikacji

Poszukiwania najbardziej użytecznej apki zaczęłam od instalacji iProof, Smart Paragon, Kwitki i ToCoMoje. Na szczęście pamięć telefon pomieściła dodatkowe kilka megabajtów.

Paragony w jednym miejscu – test aplikacji

fot: zrzut z ekranu/jestem.mobi

W pierwszych minutach testu z rywalizacji odpadł iProof. Po wykonaniu zdjęcia paragonu i uzupełnieniu opisu, nic więcej nie można było zrobić. Nie działała m. in. funkcja „zapisania paragonu”. Próbując zdziałać to samo, ale poprzez rejestrację do aplikacji, pojawiał się ogólny komunikat „błąd rejestracji konta” bez poinformowania użytkownika, w którym polu popełnił błąd. Nie pomogły próby zmian loginu, maila czy hasła.

iProof

fot: zrzut z ekranu/iProof

Drugim uczestnikiem wziętym do testowania był Smart Paragon, który również wypadł blado. Choć udało mi się bez problemów zarejestrować i dodać paragony. Kłopot pojawił się z możliwością otwarcia pliku z zapisanym paragonem. Po dodaniu kwitu i wylogowaniu się z aplikacji, dokumenty zakupu „ginęły” gdzieś w systemie. Poza tym, aplikacja okazała się nieczytelna i mało funkcjonalna. Paragon określany jest słowem „karta”, co może wprowadzać w błąd.  Natomiast informacje zawarte w polu pod nazwą „uwagi” również znikają w aplikacji. 

Smart Paragon

fot: zrzut z ekranu/Smart Paragon

Kolejna w kolejce była aplikacja Kwitki, która zaskoczyła mnie pozytywnie, ale tylko na chwilę. Sama odczytała dane z paragonu – kwoty i daty zakupów – na podstawie zrobionych zdjęć, zaoszczędzając czas na wpisywanie szczegółów z kwitów. Nie poradziła sobie natomiast z odczytem nazw produktów. W dwóch poniższych przypadkach nie wiadomo, co było przedmiotem zakupu. Można jedynie ręcznie wpisać tytuł paragonu. Nie pojawi się on jednak w widoku głównym aplikacji (jest widoczny jedynie po wybraniu konkretnego kwitka). Tym samym, takie rozwiązanie przy większej liczbie danych może prowadzić do nieporządku w dashboardzie aplikacji i problemów z odszukaniem właściwego paragonu.

Kwitki

fot: zrzut z ekranu/Kwitki

Na koniec została najpopularniejsza wśród internautów aplikacja paragonowa ToCoMoje – w sklepie Google Play ma 459 głosów, gdzie jej konkurenci mają kolejno po 126 opinii, 0 ocen, 171 głosów. Dodawanie nowych paragonów działa poprawnie, bez problemu można robić zdjęcia kwitów i opisywać je. Wielka szkoda, że nie ma opcji automatycznego odczytywania danych ze skanowanego paragonu. Tym samym, używanie aplikacji nie daje dodatkowej frajdy – oczekiwania co się pojawi w poszczególnych polach ;-). Pozwala natomiast na samodzielne edytowanie wpisywanych danych. Wyróżnia się prostym i czytelnym interfejsem.

ToCoMoje

fot: zrzut z ekranu/ToCoMoje

Konkurs był trudny do rozstrzygnięcia, ponieważ żadna z przebadanych aplikacji nie jest wolna od błędów i niedociągnięć. Wygrał jednak rozsądek nad zabawą. Według subiektywnego rankingu pierwsze miejsce wśród aplikacji paragonowych zdobyła ToCoMoje, zyskując przewagę nad rozwiązaniem Kwitki swoją prostotą i możliwością szybkiego odczytywania danych.

Czytaj teraz: kupujesz online, płacisz i odbierasz w sklepie – co wtedy ze zwrotem towaru?

***

Fotografia otwarciowa: CC by jospehbergen/Flickr