PORADNIK: Dzieci na zakupach w sieci
Magdalena Parys

Kilkulatek przypadkowo wylicytował samochód na aukcji internetowej - czy taka transakcja jest ważna? Dowiedz się, jak nastolatki i dzieci mogą kupować w sieci

Z reguły wygląda to tak: rodzic surfuje po internecie w poszukiwaniu np. odkurzacza. Na komputerze jest wiele otwartych stron sklepów internetowych lub aukcji. Chwila nieuwagi i maluch dokonuje zakupu – niekoniecznie odkurzacza. Tak jak to miało miejsce w Warszawie, gdzie 6-letnia dziewczynka przez serwis aukcyjny kupiła apartament za 650 tys. zł. Wzięła smartfona mamy, wybrała dział nieruchomości i kliknęła w pierwszą wyświetloną ofertę mieszkania. Sprawa zakończyła się jednak happy endem dla kupujących. Sprzedawca okazał się dobroduszny i wycofał ofertę kupna. Choć do końca nigdy nie wiadomo, kto tak naprawdę dokonał zakupu – dziecko czy dorosły.

Nawet, gdyby udowodniono, że dziecko faktycznie dokonało zakupu, w przypadku nieruchomości jest jeszcze dodatkowy wymóg prawny, który stanowi, że kliknięcie aukcji nie przenosi własności nieruchomości – robi to akt notarialny.

Co więcej, przy zakupach dzieci ważny jest również ich wiek.  Jeśli nie miało jeszcze ukończonego 13. roku życia, transakcja i tak byłaby nieważna w świetle polskiego prawa, ponieważ osoby do 13 lat nie mają zdolności do czynności prawnych. Inaczej sprawa wygląda, gdy kupujący jest starszy.  

Zakupy dokonywane między 13. a 18. rokiem życia

Według kodeksu cywilnego dzieci pomiędzy 13. a 18. rokiem życia posiadają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że mogą zawierać drobne umowy, rozporządzać swoim zarobkiem, jeżeli już podjęły pracę, a także dysponować przedmiotami, które opiekunowie oddali im do swobodnego użytku. Jednak w przypadku większych wydatków muszą pytać rodziców o zgodę. Czyli nastolatek może spokojnie sam kupić sobie książkę albo aplikację, ale do kupienia smartfonu czy komputera potrzebuje zgody opiekuna.


Odpowiednia zgoda wymagana jest także w przypadku, gdy nastolatek chce sprzedawać lub kupować na Allegro w ramach konta Junior. Gdy takowe pozwolenie jest, juniorzy mogą kupować – max. za 500 zł w jednej aukcji i sprzedawać rzeczy za kwoty do 50 zł –  interesujące ich przedmioty, a zawierane przez nich  transakcje są zgodne z prawem i mają wiążący charakter, tak samo jak transakcje zawierane przez osoby dorosłe.

Odstąpienie od umowy w sieci

W sklepie internetowym zalogowany jest rodzic, ale kupuje dziecko. Wobec tego z punktu widzenia sklepu transakcji dokonali mama lub tata, a nie ich pociecha. W rozwiązaniu sprawy pomaga ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów, zgodnie z którą jest 14 dni na rezygnację transakcji zawartej na odległość, bez podania przyczyny. Zawsze też można, jak w powyżej opisanej historii, liczyć na zrozumienie ze strony sprzedawcy, który po stosownym wyjaśnieniu anuluje „niekontrolowany” zakup.

Sytuacja bardziej się komplikuje, gdy dziecko weźmie udział w licytacji, przy której prawo zwrotu nie obowiązuje. Tutaj naprawdę trzeba postarać się o dobrą argumentację.

Kontrola zakupów w internecie

Innym sposobem na ograniczenie zawarcia transakcji z osobą niepełnoletnią ze strony eSklepu jest weryfikacja wieku kupującego, np. podczas dostawy towaru przez kuriera.

Dla rodziców zalecamy natomiast odpowiednią edukację swoich pociech. Zaczynając od zabaw na temat kupowania, rozmów o wartości produktów i pieniędzy, przez tłumaczenie czym są konta bankowe, przelewy, karty, skąd się biorą pieniądze na koncie, a kończąc na regułach zakupów przez internet. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na naszym blogu.

Warto również zadbać o odpowiednie zabezpieczenie dostępu do numerów kart kredytowych, kont bankowych i haseł na portalach aukcyjnych i w eSklepach. W wypadku najmłodszych internautów można skorzystać także z programów filtrujących lub monitorujących ich aktywność w sieci.

Dodatkowo zasadne wydaje się również ustalenie np. miesięcznego budżetu, którego dziecko nie powinno przekraczać podczas dokonywania zakupów w internecie, jeśli np. posiada już swoje konto bankowe.

***

Zdjęcie otawrciowe: © annanahabed/Fotolia , ilustracja dodatkowa: CC by Lars Plougmann/Flickr