Poradnik: w co się ubrać do pracy
Magdalena Parys

Masz już dość ciągłego zastanawiania się, co włożyć do biura? A może zaczynasz nową pracę i nie wiesz, jaki strój pasuje najlepiej do jej charakteru? Poznaj nasze wskazówki

Specjaliści od wizerunku mówią, że ubiór jest równie ważną rzeczą, jak kompetencje. To, co będziesz na co dzień nosić zależy od zajmowanego stanowiska, zawodu i kultury organizacyjnej firmy. Co miejsce, to inne zwyczaje. Stworzyliśmy więc mini poradnik odzieżowy z propozycjami dla kobiet i mężczyzn pracujących w różnych branżach – IT, finansach, kreatywnej (media, agencje reklamowe, itp.)  oraz dla tych osób, które obowiązki zawodowe wykonują z domu. Zestawy modowe są na każdą kieszeń, a rzeczy można kupić przez internet.

Przeczytaj również: ubranie online. Jak dobrać rozmiar?

Branża kreatywna

Branża kreatywna

Twoje znaki rozpoznawcze to energia, pomysłowość i nieszablonowość. Nie boisz się odważnych rozwiązań w pracy i w życiu prywatnym. Często stawiasz na kolor lub oryginalne formy, dzięki którym wyróżniasz się z tłumu i zarażasz pozytywnym nastawieniem. 

kolaż/payu.pl

Foto: kolaż/payu.pl

Bankowość

Bankowość

Wybiegasz z domu. Wskakujesz do samochodu lub środka komunikacji miejskiej. Siadasz do komputera. Twoim naturalnym środowiskiem jest biuro, a twój strój – wyrazem pewności siebie i elegancji. Standardowy zestaw to garnitur, koszula (najlepiej z długim rękawem) i krawat dla panów oraz marynarka, spódnica, i również koszula dla pań. Kobiety powinny pamiętać także o rajstopach. Do tego koniecznie zakryte buty, nie ma mowy o sandałach do banku. W każdym elemencie należy zachować umiar.

twój strój – wyrazem pewności siebie i elegancji

Foto: kolaż/payu.pl

IT

IT

Praca w branży nowoczesnych technologii wymaga skrupulatności , dbania o szczegóły, a przy okazji jest pełna wyzwań. Podobnie jest w twojej szafie. Starasz się optymalizować zawartość garderoby i testować różne kombinacje, ale przeważnie stawiasz na sprawdzony zestaw  – spodnie, sportowe buty i wygodna bluza – bo tu nie ma ryzyka pomyłki.

Praca w branży nowoczesnych technologii

Foto: kolaż/payu.pl

Praca w domu

Praca w domu

Pracujesz w domowym zaciszu, więc jeśli chodzi o ubiór masz pełną dowolność. Dopuszczalna jest nawet piżama ;) Nie musisz również martwić się, jakie buty dzisiaj włożyć – kapcie rozwiązują problem. Swoboda przede wszystkim. 

Swoboda przede wszystkim

Foto: kolaż/payu.pl

Za nieodpowiedni ubiór możesz zostać zwolniony z pracy

Wydawać się może, że strój do pracy jest kwestią drugorzędną, a na pewno nie powinien mieć wpływu na ocenę wykonywanych obowiązków. A jednak może okazać się kluczową kwestią. W momencie kiedy o awans ubiega się kilka osób z podobnym CV, to właśnie prezencja może zadecydować o sukcesie. Nie trudno narazić się również przełożonemu źle skomponowanym i nieadekwatnym do sytuacji ubraniem, co może doprowadzić nawet do utraty pracy.Według decyzji Sądu Najwyższego z 2005 r. (I PK 153/04) pracodawca może ukarać pracownika, który naraża go swoim ubiorem lub zachowaniem na straty. Wówczas kara może być wyrażona obcięciem premii lub nawet wypowiedzeniem pracy. Najlepiej jeśli zasady ubierania się, obowiązujące w danym miejscu pracy, zostaną zapisane, np. w regulaminie firmy. Masz wtedy jasno określone wytyczne, do których powinno się stosować, a ich łamanie może pociągnąć za sobą określone konsekwencje. Gdy sformalizowanego dress codu nie ma, nie masz się czym przejmować.Zasad „swobody ubioru” nie można jednak traktować zbyt dosłownie.

***

Fotografia otwarciowa: CC by kiera.chan/Flickr, ilustracja dodatkowa: CC by Athanaslus/Flickr oraz zdjęcia użyte wewnątrz tekstu: CC by Maria del Carmen Gomez/Flickr, CC by Kompania Piwowarska/Flickr, CC by Jonathan Mieller/Flickr, CC by Joel Bez/Flickr, CC by Tom Carmony/Flickr