Powrót do przeszłości: zakupy online w 1950 roku
Magdalena Parys

Prototyp sklepów internetowych, o którym nie przeczytasz w książkach do historii. Pojawił się przed Amazonem

Przez długie lata możliwość robienia zakupów z dostawą do domu oferowały wyłącznie sklepy wysyłkowe, prowadzące sprzedaż katalogową. Prekursorem handlu wysyłkowego był Alfred Hammacher, który pod koniec XIX wieku zaczął dystrybuować do swoich klientów katalog ze sprzętem budowlanym. Magazyn wydawany był sezonowo, na kolejną ofertę trzeba było czekać nawet kilka miesięcy. Długi czas oczekiwania to być może jeden z powodów, dla których w połowie ubiegłego wieku narodziła się koncepcja sprzedaży przez internet.

Zakupy internetowe 65 lat temu. Świat nie był na to gotowy?

W 1950 r.  amerykański przedsiębiorca Lawrance Freiman otwiera w Pembroke (Ontario) sklep  – inny niż dotychczas. W mieście wybucha sensacja. Każdy jest ciekawy nowego miejsca. Vis-O-Matic to rodzaj sklepu internetowego, prehistoryczny kuzyn Amazona. Oto, jak działał innowacyjny na tamte czasy sklep. Klienci, przychodząc do sklepu Vis-O-Matic zasiadali w wygodnych fotelach (podobnie jak w domowym zaciszu), wyposażonych w odpowiednie przyciski i pokrętła – „zobacz zdjęcia produktu”, „zasięgnij rady sprzedawcy”. 

Miejsce do robienia zakupów bez chodzenia po sklepie. Fot. messynessychic.com

Miejsce do robienia zakupów bez chodzenia po sklepie. Fot. messynessychic.com

Ofertę handlową wyświetlano na kolorowym ekranie. Klient w każdej chwili mógł cofnąć i zatrzymać przeglądanie ilustracji. Pod zdjęciem znajdował się krótki opis sprzedawanej rzeczy. Co więcej już ponad pół wieku temu wiedziano, że obsługa klienta jest ważna – w fotelu była wbudowana popielniczka, aby zakupy nikogo nie ograniczały.
Realizacja zamówienia odbywała się przez terminal komputerowy (drukarka połączona z klawiaturą). Sprzedawca wpisywał nazwy żądanych produktów, które trafiały do odległego komputera. Po jakimś czasie maszyna odpowiadała, wysyłając znaki na drukarkę. Następnie zamówienie było kompletowane i dostarczane pod wskazany adres. 

Rejestrowanie zamówienia przez sklep. Fot. messynessychic.com

Rejestrowanie zamówienia przez sklep. Fot. messynessychic.com

Dostawa zakupów do rąk własnych. Fot. messynessychic.com

Dostawa zakupów do rąk własnych. Fot. messynessychic.com

Pomysł niestety nie przetrwał próby czasu. Być może na tak innowacyjne rozwiązanie było za wcześnie. Za oficjalnie pierwszy sklep online uważa się Amazon.com, powstały w 1995 roku.

Przeczytaj teraz: 11 uciążliwych sytuacji, które mogą cię spotkać w sklepie (zakupy online górą)

***

Fotografia otwarciowa: Pixabay