Skąd pochodzą polskie marki i sklepy?
Magdalena Parys

Biznes nie tylko Warszawą, Krakowem, Poznaniem czy Gdańskiem żyje. Wiele znanych firm ma swoje siedziby w małych miejscowościach. Oto, przegląd sklepów i ich lokalizacji na terenie Polski.

Z naszych analiz wynika, że polskie firmy rozsiane są po całym kraju. Swoje siedziby mają w miasteczkach, miastach i dużych aglomeracjach. Sprawdziliśmy, gdzie dokładnie zarejestrowane są polskie spółki. Niektóre lokalizacje naprawdę zaskakują. Na mapie zostały ujęte popularne sklepy z kraju nad Wisłą, działające w branży internetowej.

MAPA: Położenie geograficzne polskich firm i sklepów internetowych (najedź myszką, aby zobaczyć szczegóły)

Jeśli mapa nie wyświetla się poprawnie, kliknij tutaj. Dane do mapy: analiza własna na podstawie informacji na stronach www sklepów, grafika mapy: Wikipedia.

Jak widać, południe Polski jest bazą dla wielu firm z branży obuwniczej i mody męskiej. W województwie mazowieckim z kolei prym wiodą marki specjalizujące się w produkcji galanterii skórzanej. Natomiast Gdańsk, który kojarzy się głównie z morzem, przemysłem stoczniowym i Solidarnością jest silnym ośrodkiem branży odzieżowej. W Trójmieście znajduje się m.in. największy polski koncern odzieżowy LPP na czele z marką Reserved. Z dala od Warszawy – w Zielonej Górze – swoją bazę ma jeden z największych w Polsce sklepów specjalizujących się w sprzedaży obuwia i według raportu eCommerce Polska 2016 firma w top 10 najbardziej rozpoznawalnych marek online w kraju – eobuwie.pl. W stolicy nie znajdują się także firmy odnoszące międzynarodowe sukcesy. 4F, która na ostatnie Igrzyska Olimpijskie w Rio ubrała 3 reprezentacje: Polski, Łotwy i Serbii mieści się w podkrakowskiej miejscowości. Inglot z kosmetykami dostępnymi w 130 krajach i Kazar z salonami obuwniczymi m.in. w Abu Zabi, Budapeszcie, Bukareszcie i Dubaju znajdują się  z kolei na Podkarpaciu. 

Czytaj teraz: Odbiór zamówienia nie przez kupującego

***

Zdjęcie otwarciowe i fotografia dodatkowa: materiały prasowe Reserved