Sprzedajesz w internecie? Co Brexit oznacza dla Twojej firmy [7 PUNKTÓW]
Marta Siekierska

Wynik referendum oznacza, że Wielka Brytania w ciągu 2 lat powinna opuścić struktury Unii Europejskiej. Jakie mogą być tego skutki?

Brexit może zmienić układ sił w branży eCommerce. Anglicy to dziś ogromny rynek w sprzedaży online -  W 2015 roku zostawili w sieci łącznie 61,84 mld euro (Niemcy – 52,79 mld, a Francuzi – 36,53 mld euro). 

Na razie wszystko, co mamy, to brytyjska decyzja na „wyjść”. Cała reszta dopiero się ukaże.

Pozytywny wynik referendum z 23 czerwca to tylko pierwszy sygnał na długiej drodze politycznych negocjacji. Teoretycznie w ciągu dwóch lat od dziś rząd Wielkiej Brytanii i Komisja Europejska powinny przygotować umowę o wyjściu, która regulować będzie wszystkie detale.

fot: Wypływają? Łodzie zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii protestują na Tamizie. / autor: Garry Kinght, Flickr

fot: Wypływają? Łodzie zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii protestują na Tamizie. / autor: Garry Kinght, Flickr

Ale nawet jeśli do 2018 roku niewiele się zmieni, to gospodarka nie działa w próżni i wstrząsy już są odczuwalne. Jakie więc mogą być skutki Brexitu dla branży handlu internetowego? Ułożyliśmy je w kolejności chronologicznej:

1. Brexit a kursy walut (euro, dolar, złoty, funt)

Piątkowy poranek rozpoczął się załamaniem kursu brytyjskiego funta, który stracił na wartości do poziomu z… połowy lat 80. ubiegłego wieku. To zła wiadomość nie tylko dla prawie miliona Polaków mieszkających i pracujących w Wielkiej Brytanii, bo zamieszanie odbije się również na kursie naszej złotówki w kraju.

Tuż po ogłoszeniu wyników referendum wszystkie waluty zdrożały po 20-30 groszy, zaś złotówka wyraźnie osłabła (np. w piątek, 24 czerwca o 8 rano, euro było najdroższe od 2012 roku). Oczywiście przywidywanie, jak kursy walut ułożą się w nadchodzących tygodniach, jest zupełną spekulacją. Można jednak powiedzieć, że w związku z Brexitem czeka nas czas wyjątkowych wahań kursów walut, nagłych ataków paniki i spadków lub wzrostów, co na pewno utrudni biznes wszystkim, którzy choć część swej działalności rozliczają w walutach.

2. Brexit a cła i podatki

Największy wpływ na branżę handlu internetowego będą miały dodatkowe cła i podatki, które MOGĄ pojawić się po realnym wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Wtedy kraj ten formalnie przestanie być częścią Wspólnego Rynku, zatem przy transporcie towarów w obie strony przez granicę mogą pojawić się cła i dodatkowe opłaty. Wiele zależy od tego, jakie warunki „wyjścia” ostatecznie wynegocjuje rząd w Londynie z Unią Europejską (więcej o tym – na końcu tekstu)

3. Brexit a Polacy kupujący w brytyjskich eSklepach

Jeżeli pojawią się dodatkowe cła i podatki przy przesyłce do Polski, kupowanie na wyprzedażach online wielkich brytyjskich eSklepów i sieciówek stanie się mniej opłacalne (choć na pewno, w związku ze spodziewanym spadkiem kursu funta, tegoroczny sezon będzie cenowo atrakcyjniejszy ;-)

4. Brexit a koszty przesyłek

Z tego samego powodu – opuszczenia wspólnej strefy wolnego handlu – zapewne pojawią się dodatkowe koszty związane z transportem i logistyką towarów z i do Wielkiej Brytanii.

Niedawno pisaliśmy o kosztach wysyłki zagranicznej paczek >>

5. Brexit a polscy emigranci, kupujący np. na Allegro

Tu Brexit może sporo namieszać. Prawie milion Polaków pracujących na Wyspach to atrakcyjni klienci dla polskich sklepów internetowych, bo wydają więcej, a koszty transportu nie bolą ich tak bardzo, gdy upolują okazję. I znowu – jeżeli Wielka Brytania opuści strefę wolnego handlu, na granicy pojawią się cła i podatki, które obniżą atrakcyjność polskich eSklepów.

Utrudnienia w handlu z Wielką Brytanią uderzą też w tych rodzimych ePrzedsiębiorców, którzy ułożyli strategię podboju wyspiarskiego rynku. Niedawno pisaliśmy, że 15 proc. polskich eSklepów ma stronę tłumaczoną na inny język (prawie wszyscy wybrali angielski). Teraz, w związku z niepewnością, trzeba będzie postawić na inne kierunki ekspansji.

6. Brexit a przepisy prawa dla eSklepów

Ponieważ większość przepisów dotyczących eHandlu w Wielkiej Brytanii (np. dot. praw konsumenta i danych osobowych) jest zharmonizowana z przepisami unijnymi, nie należy spodziewać tu wielkiej rewolucji. W najbliższych latach posłowie w Londynie będą mieli ważniejsze sprawy na głowie, niż zmienianie tych ustaw. Można więc powiedzieć, że ramy prawne działalności przynajmniej przez jakiś czas pozostaną podobne.

Nie wiadomo natomiast, jak zmienią się przepisy dotyczące działalności oddziałów brytyjskich spółek oraz zakładania siedzib spółek Ltd. w Londynie, które następnie działały w innych krajach UE.

7. Wielka Brytania w strefie wolnego handlu?

  1. Jest jeszcze jedna możliwość, o której na razie głośno się nie mówi, a na którą po cichu wszyscy liczą. Czyli to, że UK dokona Brexitu, ale pozostanie krajem blisko stowarzyszonym z Unią Europejską i Europejskim Obszarem Gospodarczym, na przykład dzięki podpisanej umowie o wolnym handlu. Tak już dziś działa np. Norwegia. To pozwoli nieco odetchnąć przedsiębiorcom prowadzącym handel z Wyspami – choć pojawi się na pewno nieco więcej problemów biurokratycznych i zawirowań z kursem walut, drakońskie cła i podatki na granicach nie powinny być wtedy wprowadzone.

Będziemy przyglądać się dalszym losom Brexitu i jego wpływu na branżę eCommerce na blogu PayU!