Światowe Dni Młodzieży: gadżety czy odpustowy kicz?
Magdalena Parys

Magnesy na lodówkę, breloczki do telefonów i hit: „solarny papież”. Poza produktami autoryzowanymi przez organizatorów ŚDM są też w sieci gadżety wzbudzające lekki uśmiech zażenowania

XXXI Światowe Dni Młodzieży zaczynają się za ponad 4 miesiące (26-31 lipca) w Krakowie. Władze miasta dbają o odpowiednie przygotowanie miejsca – remonty dróg, nowe oświetlenie ulic, tablice informacyjne, darmowa komunikacja miejska dla pielgrzymów, itp.

Nie próżnują również sprzedawcy. Handel przedmiotami przed tak dużymi imprezami rozwija się już na kilka miesięcy przed faktycznym wydarzeniem. Popyt jest przede wszystkim na tzw. gadżety pielgrzyma, czyli flagi, chorągiewki, chusty i plakietki. Ale to nie wszystko. Sprawdziliśmy, co jeszcze można kupić z okazji ŚDM.

Flaga Światowych Dni Młodzieży. Foto: zrzut z ekranu/shopkrakow2016.com

Flaga Światowych Dni Młodzieży. Foto: zrzut z ekranu/shopkrakow2016.com

Co kupisz w sieci na ŚDM?

Oficjalny sklep internetowy to shopkrakow2016.com. W ofercie eSklepu znajdują się produkty idealne do biura: kalendarz (25 zł), długopis (3,50 zł), kubek (22 zł) i smycz (3,50–4,00 zł). Nie brakuje drobnych gadżetów, jak breloczek do telefonu (4,50-5,50 zł) lub magnes na lodówkę (4,00 zł).

Sklep online ŚDM nie zapomina także o modzie. Do kupienia są koszulki (w zależności od materiału i fasonu ceny wahają się (od 22 do 69,90 zł), bluzy (59,90 zł), polary (69,90 zł) i coś dla eleganckich pań – jedwabna apaszka (125 zł). Dla mężczyzn dostępne są z kolei srebrne spinki do mankietów (90,00 zł).

Sprzedawca pomyślał także o zmiennych warunkach pogodowych, które podczas mszy i spotkań na otwartych przestrzeniach mogą być dokuczliwe. Na wszystkich tych, którzy chcą wyróżnić się spośród setek tysięcy, a nawet milionów pielgrzymów czekają parasole (19,90 zł) oraz kurtki przeciwdeszczowe (64,90 zł).

Przeglądając asortyment eSklepu, nie można nie zauważyć przedmiotów stricte związanych z pielgrzymką, czyli flaga (22,00 zł), świeca (40,00–45,00 zł) oraz różaniec (9,90 zł).

Zamówienia dostarcza Poczta Polska (koszt przesyłki: 9-11 zł) lub kurier (cena przesyłki: 9,50-11,50 zł). Jest również możliwość odbioru osobistego w Wydawnictwie Św. Stanisława BM w Krakowie, jak i wysyłka do innych krajów: – Przy wysyłce zagranicznej koszty są kalkulowane automatycznie w momencie składania zamówienia na angielskiej lub włoskiej wersji naszej strony – informuje Oficjalny Sklep ŚMD.

Oferta jest ciągle modyfikowana i poszerzana, aby sprostać oczekiwaniom kupujących. W asortymencie na pewno nie znajdą się przedmioty rodem z odpustu. Sklep bowiem jako jedyny ma prawo sprzedawać produkty z logiem ŚDM. Nie może więc pozwolić sobie na sprzedaż mało reprezentacyjnych rzeczy.

Co innego sklepy, które nie mają zgody na korzystanie ze znaku ŚDM i muszą kombinować na własną rękę, żeby zainteresować przybywających pielgrzymów.

Solarny Papież Franciszek

Plastikowa figurka przywódcy Kościoła katolickiego, która pod wpływem promieni słonecznych rusza głową w geście błogosławieństwa jest już hitem. To klasyczny przykład kiczu. – Papież na baterię sprzedaje się jak ciepłe bułeczki – dowiadujemy się od sprzedawcy.

Solarny papież w sklepie w Krakowie. Foto: payu.pl

Solarny papież w sklepie w Krakowie. Foto: payu.pl

Odpustowy gadżet również w sieci cieszy się sporą popularnością. Na portalu społecznościowym „Galeria kiczu religijnego” „świecący Franciszek” ma sporo fanów, którzy dopytują się o miejsce i cenę zakupu. Na razie kupić go można w jednym z krakowskich sklepów.

Zainteresowanie papieżem solarnym jest duże na portalach społecznościowych. Foto: Galeria KICZU Religijnego/Facebook

Zainteresowanie papieżem solarnym jest duże na portalach społecznościowych. Foto: Galeria KICZU Religijnego/Facebook

Tandety jest więcej

Produkcja odpustowych pamiątek to ogromny rynek. Niemałym zainteresowaniem cieszy się również papież w szklanej kuli, na pościeli, czy roletach. Dla amatorów nabiału powstał nawet serek Franciszek.

 Biały ser à la papież Franciszek. Foto: Galeria KICZU Religijnego/Facebook

 Biały ser à la papież Franciszek. Foto: Galeria KICZU Religijnego/Facebook

To brzmi trochę jak niesmaczny żart, ale tam, gdzie zaczynają się pieniądze, kończą się wszelkie świętości. Pozostaje mieć nadzieję na gust pielgrzymów i cieszyć się, że każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Czytaj teraz: świeże zakupy wielkanocne przez internet – czy to bezpieczne?>>

***

Fotografia otwarciowa: payu.pl