Symbolika kolorów na świecie
Magdalena Parys

Znaczenie barw zależy od regionu świata i kultury. Niejednokrotnie symbolika jest odmienna, a nawet przeciwstawna. Sprawdź!

Odpowiednia interpretacja kolorów jest ważna zarówno w życiu codziennym – np. dlaczego nie należy dawać kwiatów w kolorze żółtym – analizie stroju – jak ubrać się na ślub polsko-chiński – a także w komunikacji marketingowej – gdy celem naszej reklamy czy strony internetowej jest międzynarodowy zasięg (o znaczeniu koloru w logotypie marki przeczytasz też na blogu). Poznaj różnice w symbolice kolorów w różnych częściach świata.

Znaczenie kolorów w kulturze

Na infografice znalazło się kilkanaście kolorów podzielonych na 10 grup – wśród, których są kraje, kontynenty i kultury (wyznania religijne, grupy etniczne) – i z aż 84 przypisanymi znaczeniami. Dane pochodzą z amerykańskiego Instytutu Pantone – najbardziej opiniotwórczej instytucji w zakresie kolorów.

Symbolika kolorów w różnych kulturach

Infografika z symboliką kolorów. Źródło: Instytut Pantone

Jak można zauważyć nie każde znaczenie ma odzwierciedlenie w kolorze i kulturze. Dla przykładu „zazdrość” (nr 49) zdefiniowana kolorystycznie jest w Ameryce Północnej i Japonii. W pozostałych rejonach świata – niekoniecznie. Najbardziej uniwersalnym w przekazie kolorystycznym wydaje się „zło” (nr 24) – w 5 kręgach kulturowych określane jest kolorem czarnym. Podobna zgodność jest również w przypadku „pasji, namiętności” (nr 62), określanej najczęściej w kolorze czerwonym.

Najwięcej jednak rozbieżności w przekazie kolorystycznym występuje w przypadku interpretacji: „śmierci” (nr 16), „szczęścia” (nr 38), „inteligencji” (nr 46), „miłości” (nr 53), „pokoju” (nr 63) i „szacunku” (nr 72). Dla przykładu „miłość” w Ameryce Północnej, Japonii i Europie wyrażana jest kolorem czerwonym, w kulturze hinduskiej – zielonym, u Indian – żółtym, a w Afryce – niebieskim.

Najbardziej zbieżnymi kulturami w zakresie symboliki kolorów są Ameryka Północna i Japonia – na 84 znaczeń, 21 typów jest zgodna. 

Przeczytaj teraz: Jak zniknąć z sieci?

***

Zdjęcie otwarciowe: Pixabay