TEST: dostawa tego samego dnia
Magdalena Parys

Zakupy online w twoim domu już w dniu zamówienia lub co więcej – w kilka godzin po jego złożeniu? Sprawdziliśmy to!

Ekspresowa dostawa nie jest jeszcze zbyt popularna wśród polskich sklepów online. Nam jednak udało się znaleźć jeden z nich, aby przetestować działanie usługi Same Day Delivery, czyli dostawy tego samego dnia. Obsługuje ją firma X-press Couriers. Do eksperymentu skłoniło nas niedowierzanie w możliwość otrzymania przesyłki w ciągu kilku godzin. Bo, jak to – zamawiam przez internet buty o godz. 14.00, a wieczorem już mogę je założyć i wyjść na spotkanie ze znajomymi!? Do tej pory kurierzy potrzebowali nawet 2 dni na dostarczenie paczki. Również usługa Poczty Polskiej Paczka 24, wysłana po południu, potrzebuje więcej niż 24 godziny na dotarcie pod wskazany adres.

Jakiś czas temu poruszyliśmy już temat szybkich dostaw – opłacalnych z punktu widzenia biznesowego. Teraz postanowiliśmy się przyjrzeć temu rozwiązaniu z bardziej praktycznej strony, dla konsumentów.

Czytaj również: Dostawa tego samego dnia? A może nawet w kilka minut?

Procedura dostawy tego samego dnia

Aby skorzystać z dostawy zamówienia w dniu jego złożenia, 12 kwietnia o godz. 13.25 kupiłam buty w sklepie internetowym mivo.pl. Graniczną godziną, do której należało złożyć zamówienie, była 16.00 (zlecenie złożone po tej godzinie byłoby realizowane w dniu następnym). 

Procedura dostawy tego samego dnia

Foto: print screen zamówienia/mivo.pl

– W momencie złożenia zamówienia z dostawą za pomocą przewoźnika X-press Couriers Same Day na terenie Warszawy, przesyłka zostanie doręczona w godzinach 18-22. Jeśli chcieliby Państwo, aby wysyłka nastąpiła do innego miasta jak (np. Łódź, Poznań, Katowice), prosimy o złożenie zamówienia na naszej stronie internetowej do godziny 10:00 i również doręczenie przesyłki odbywa się w godzinach 17-22 – informuje Monika Nisko z Centrum Obsługi Klienta MIVO Shoes Shop On-Line. – Tylko na terenie miast Warszawa, Poznań, Łódź, Katowice jest możliwość zrealizowania zamówienia tego samego dnia. Gdy miejscem docelowym jest np. Kraków, wysyłka nastąpi zwykłym kurierem, więc doręczenie towaru jest dnia następnego – dodaje pani z BOKu.

Pory dostaw – 10.00-14:00, 14.00-17:00, 18.00-22.00 – oraz graniczne godziny składania zamówień – kolejno do 8.30, 11.30 i 16.00 – są sztywno określone przez usługodawcę dla sklepów internetowych. Nieco inaczej sprawa wygląda z lokalizacją, gdzie opcja dostawy Same Day działa. Ta kwestia leży już w gestii sklepu. – Standardem jest, że usługa dostępna jest na terenie tego samego miasta, gdzie znajduje się magazyn sklepu internetowego. Dostępność innych obszarów doręczeń, czyli innych miast, określona jest w indywidualnej ofercie handlowej – czytamy na stronie internetowej. Kurierzy z paczkami dostarczanymi w ciągu tej samej doby najczęściej poruszają się po Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi i Szczecinie.

Cena ekspresowej dostawy również zależy od sprzedawcy. Jej koszt wynosi w granicach 9-12 zł. Są też jednak oferty za zero złotych w przypadku zakupu powyżej określonej kwoty.

Ciąg dalszy testu usługi Same Day

Wracając jednak do sprawdzianu. 1,5h od transakcji, czyli po godz. 15.00 zamówienie było kompletowane i przygotowywane do wysyłki.

Ciąg dalszy testu usługi Same Day

Foto: screen z maila

Droga paczki była szybka. Kurier zjawił się z nią o czasie – miał być między 18.00 a 22.00. Do drzwi zapukał już około 19.30. Moje zaskoczenie było tym bardziej większe, że pół godziny wcześniej dostałam wiadomość na maila, iż przesyłka została wysłana.

Droga paczki była szybka

Foto: screen z maila

Efekt skorzystania z Same Day Delivery

Jestem pod wrażeniem – czas przebiegu całego zamówienia od zakupu, przez płatność, do momentu odbioru wyniósł jedyne… 6 godzin. I to za kwotę 9 złotych dla doręczyciela. Tyle mniej więcej ile kosztuje list polecony ekonomiczny do 1 kg.

Poza ekspresową dostawą, niewątpliwą korzyścią była również wcześniejsza informacja o okresie oczekiwania na kuriera i późnych godzinach dostawy. Nie trzeba bowiem przez cały dzień czekać na dostawcę, spieszyć się z dotarciem do domu lub kombinować, jak, skąd i kiedy odebrać paczkę.

Bardzo pozytywnie zaskoczeni usługą Same Day mamy nadzieję, że już niebawem będzie ona standardem w realizacji zamówień przez sklepy internetowe.

***

Fotografia otwarciowa: commons.wikimedia.org