Tytuł przelewu też ma znaczenie
Magdalena Parys

Nieodpowiednie sformułowanie w formularzu konta bankowego może zostać wykorzystane przeciwko nam i przysporzyć kłopotów. Sprawdź dlaczego!

Płatność bez wpisania celu przelewu nie zostanie zrealizowana. To znaczy w blankiecie bankowości elektronicznej w wyznaczonym miejscu (oknie dialogowym) należy określić intencję naszej wpłaty, aby ją sfinalizować. Powinien więc to być znak, iż tytuł przelewu jest ważny i nie należy go lekceważyć. Tak np., jak adres odbiorcy, który już nie jest wymagany przy zleceniu płatności.

Tytuł przelewu jest widoczny zarówno dla nadawcy, jak i odbiorcy. Przy okazji wgląd do niego mają obydwa banki (zleceniodawcy i zleceniobiorcy), które zaniepokojone nazewnictwem mogą nawet wstrzymać płatność.

Ja nie tytułować przelewów bankowych?

Klientka banku PKO PB zatytułowała przelew „Cuba libre”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „Wolna Kuba” i postawiła na nogi międzynarodowe instytucje finansowe. Pracownicy belgijskiego oddziału ING, który księgował transakcję, byli przekonani, że chodzi o wysłanie pieniędzy na Kubę, która w tym czasie była objęta sankcjami gospodarczymi. W efekcie okazało się, że chodzi o zapłatę za wycieczkę na Kubę.

W kolejnym przypadku, rodzice zatytułowali wpłatę na mieszkanie dla syna i synowej „prezent od Mikołaja”, co w przypadku późniejszego rozwodu młodej pary było weryfikowane i oceniane pod kątem słuszności użycia tego sformułowania. Kobieta, na której konto trafiło 100 tys. zł na nowe mieszkanie, po rozstaniu z mężem nie zwróciła pieniędzy, traktując je jako darowiznę od teściów, którą mogła spożytkować według  uznania.  Miał o tym świadczyć, m.in. tytuł przelewu. Sądy Okręgowy i Apelacyjny uznały jednak, że użycie sformułowania „prezent od Mikołaja”  to był żart spowodowany zleceniem przelewu w dniu 6 grudnia i kobieta musi oddać otrzymaną kwotę. 

Ryzykowne może być również tytułowanie transakcji hasłem „za nerkę”. Bank może zainterweniować, mając obawy popełnienia przestępstwa - handlu organami.

Jak najbezpieczniej tytułować przelew?

Żeby unikać kłopotów, radzimy:

  • używać uniwersalnych i jednoznacznych określeń;
  • ważyć słowa;
  • pisać zgodnie z celem przeznaczenia – zdarza się, że sklepy w celu szybkiej identyfikacji płatnika i dopasowaniu płatności do konkretnej usługi, proszą o zawarcie w tytule konkretnych informacji, np. nr zamówienia;
  • powstrzymać się od żartów;
  • korzystać z przelewów online (tzw. pay-by-link) np. w PayU, gdzie dane do transakcji są już wpisane automatycznie.

Przeczytaj teraz: 11 niespodziewanych rzeczy, ktore można przewieźć w bagażu podręcznym

***

Zdjęcie otwarciowe: CC by Franklin Feijnen/Flickr