Wegańskie produkty [nie do jedzenia]
Magdalena Parys

Wege trend przenosi się z kuchni do szafy. Poznaj marki, które tworzą zgodnie z ideą bliską naturze.

Kuchnia bezmięsna na dobre zagościła w sklepach i restauracjach. Na kulinarnej mapie można znaleźć miejsca z wege burgerami, kotletami sojowymi, hummusami i falafelami. Wegetarianizm i weganizm to jednak coś więcej niż tylko jedzenie – przekonują jego zwolennicy. To sposób na życie, zgodne z poszanowaniem żyjących istot w każdej dziedzinie. Także w zakresie… ubioru. 

Wegańskie ubrania – co można nosić?

Przy produkcji odzieży i obuwia wege najistotniejszy jest materiał: bawełna, wiskoza, poliester, elastan, len oraz inne sztuczne materiały lub ich mieszanki. Nie używa się natomiast futra, naturalnych skór, jedwabiu, wełny, moheru, angory, kaszmiru i piór. Odpada więc noszenie skórzanych butów, wełnianych swetrów, jedwabnych apaszek, kurtek puchowych z futrzanym kołnierzem.
Szczegóły na temat zastosowanych materiałów znajdują się na metkach, które każdy weganin wnikliwie czyta. Na etykiecie może się bowiem znaleźć informacja o obecności nietekstylnych części pochodzenia zwierzęcego. Mogą to być np. skórzane wstawki nad tylną kieszenią dżinsów. 

Wegańskie ubrania – co można nosić?

Fot. twitter.com

dzinsy_weganskie

Zamiast standardowej skórzanej metki jest metka papierowa. Fot. materiały prasowe Naked and Famous

Jak się okazuje niewegańska może być także biżuteria. Pochodzenia zwierzęcego są perły –– wnętrze muszli małży – oraz koralowce.  Kupując prezent dla weganina najlepiej zrezygnować z zakupu zegarka z tarczą wykonaną z masy perłowej lub bransoletki z koralem.

Marki wegańskie – czyli jakie?

Coraz więcej firm tworzy choć część swego asortymentu zgodnie z poszanowaniem życia zwierząt. Najwięcej sprzedawców rezygnuje ze sprzedaży futer i wyrobów futrzanych. Listę wybranych marek znajdziesz poniżej. 

Na rynku są również marki, które działają zgodnie z zasadą: ubrania i obuwie wegańskie to takie, przy których na żadnym etapie produkcji nie wykorzystano produktów pochodzenia zwierzęcego. To, że produkt nie jest wykonany ze skóry (czy nie ma wełnianej wkładki) nie oznacza, że np. klej użyty do butów nie jest wyprodukowany na bazie produktów odzwierzęcych (do jego wytworzenia z reguły używa się kolagenu z tkanek zwierząt). Wśród marek, które wykorzystują kleje i inne tworzywa syntetyczne do produkcji obuwia, wymienia się:

Liczba wegan rośnie, dlatego można się spodziewać, że wybór wegańskich produktów modowych będzie coraz szerszy.

Czytaj teraz: Weekendy zniżek na zakupy jesienno-zimowe. Wiemy, gdzie będą promocje!

***

Zdjęcie otwarciowe: CC by George Rex/Flickr