Wysyłka paczki zagranicznej. Ile to kosztuje?
Magdalena Parys

Obywatele Unii Europejskiej niechętnie kupują w zagranicznych sklepach internetowych. Decyduje się na to tylko 15 proc. konsumentów. Powodem są wysokie koszty dostawy. Sprawdź ceny przesyłek do innych krajów

Komisja Europejska przedstawiła dane, z których wynika, że ceny pobierane przez operatorów pocztowych za dostarczanie przesyłek do innych państw członkowskich UE nierzadko pięciokrotnie przewyższają ceny krajowe. I tak 2 kg przesyłka w Austrii kosztuje 4,44 euro, we Włoszech – 9 euro. Natomiast wysyłka paczki z Austrii do Włoch kosztuje już 14 euro, a w drugą stronę - nawet 25 euro. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się cenom przesyłek zagranicznych wysyłanych z Polski do innych państw Unii, za pośrednictwem Poczty Polskiej, firmy kurierskiej oraz InPost. 

Zestawienia cen doręczania przesyłek zagranicznych w ramach usług różnych przewoźników

W przypadku Poczty Polskiej odległość nie ma większego wpływu na cenę dostawy. Tyle samo zapłacisz za paczkę do Wielkiej Brytanii i Litwy, z którą Polska graniczy. Liczy się natomiast waga przesyłki. Im cięższa, tym więcej kosztuje.

W przypadku przewoźnika UPS szczególnego znaczenia nie ma z kolei waga paczki. Tyle samo zapłacisz za przesyłkę kilogramową i tę 10 razy większą. Istotne jest jednak miejsce doręczenia. Im dalej, tym drożej.

Patrząc na cennik dostaw zagranicznych firmy InPost, można odnieść wrażenie, że ceny zależne są zarówno od gabarytów przesyłki, jak i od państwa, do którego ma ona trafić. Z tym, że odległość nie gra pierwszorzędnej roli. Kraje Europy podzielone są na regiony. I tak np. Czechy, Słowacja i Niemcy tworzą jedną grupę „cenową”, a Francja, Hiszpania, Portugalia oraz Włochy – drugą.

Czytaj teraz: Zakupy online za granicą [Poradnik]

*** 

Fotografia otwarciowa: CC by Eric Prado/Flickr