Co to jest CVV2 i jak go używać
Magdalena Parys

Niezbędnym elementem transakcji internetowych jest ich właściwe zabezpieczenie. Każdy eSklep powinien dać swoim klientom gwarancję, że ich dane nie dostaną się do rąk osób trzecich

Co to jest CVV2?

Kod CVV2, czyli Card Verification Value 2 to numer, który pomaga zweryfikować twoją kartę i podobnie jak PIN służy do jej autoryzacji. Znajduje się na odwrocie karty kredytowej lub debetowej, w pasku podpisu. Są to trzy ostatnie cyfry umieszczonego tam numeru.

Do czego służy CVV2?

Kod ten zapobiega przed nieuprawnionym użyciem twojej karty podczas płatności internetowych i ułatwia bankowi zweryfikowanie właściciela. Do przeprowadzenia bezpiecznej płatności kartą bez jej fizycznego użycia potrzebne są więc twoje dane, numer karty, termin ważności i właśnie kod CVV2.

Odpowiedniki kodu CVV2

Nazwa CVV2 przypisana jest do kart Visa. Odpowiednikiem dla tego kodu w systemie MasterCard jest CVC2, czyli Card Verification Code 2. W tym przypadku różni się tylko nazwa. To również trzy ostatnie cyfry numeru umieszczonego na pasku podpisu. Trochę inaczej jest w przypadku kart American Express. Tam kod nazywa się CID, czyli Card ID i jest czterocyfrowym numerem, umieszczonym z przodu karty nad jej numerem głównym. Pamiętaj, podając kod CVV2 ułatwiasz bankowi identyfikację posiadacza karty. Ma on wtedy pewność, że transakcji dokonuje jej właściciel. To obecnie powszechnie stosowany standard na całym świecie. Kod CVV2 umieszczony jest jedynie na karcie i w systemie informatycznym banku.

***
Fotografia otwarciowa: © by fotohansel, Fotolia