Co zrobić z wyblakłym paragonem?
Magdalena Parys

Zgodnie z prawem po każdej transakcji w sklepie otrzymujesz paragon. Przydaje się, gdy towar wymaga naprawy. Jak jednak poradzić sobie, gdy odnaleziony po kilku miesiącach paragon jest nieczytelny?

Pani Aleksandra z Białegostoku kupiła sześć miesięcy temu przez internet zegarek, w którym urwał się pasek. Chciała go zareklamować, ale niestety okazało się, że na paragonie prawie nic nie widać. Prawdopodobnie został wydrukowany przy użyciu drukarki termicznej, której papier jest wrażliwy na ciepło w naszych domach – zachodzi proces utleniania i napisy stopniowo zanikają. W obawie przed kłopotem z udowodnieniem zakupu, Pani Aleksandra zrezygnowała z reklamacji. A mogła…

Jak zabezpieczać paragon?

est kilka sposobów na to, żeby zachować paragon w dobrym stanie. Najlepszą i najprostszą metodą jest zrobienie kserokopii lub zeskanowanie dowodu zakupu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że posiadasz kopię dokumentu. A to również upoważnia do reklamacji.

Inną metodą jest obklejenie paragonu szeroką taśmą klejącą. Atrament z dowodu zakupu staje się odporny na ścieranie. Można też poprosić sprzedawcę o umieszczenie najważniejszych danych z drugiej strony paragonu (np. pieczątki sklepu, podpisu sprzedawcy, daty sprzedaży, rodzaju towaru i jego ceny). Sprzedawca ma obowiązek zrobić to na prośbę klienta. Jeśli paragon jest mały, można takie dane zapisać na osobnej kartce.

Jeszcze innym sposobem jest przechowywanie paragonów w lodówce, ponieważ niska temperatura spowalnia proces utleniania i pomaga w utrzymaniu czytelności dowodów zakupu.

Paragon wyblakł całkowicie

Jeśli nie udało Ci się zawczasu zabezpieczyć dowodu zakupu możesz skorzystać z domowego sposobu na odczytanie danych. Potrzebne będzie coś co pomoże podgrzać paragon – może to być żelazko lub zapalniczka. Pod wpływem wysokiej temperatury biały papier robi się czarny, a treść w kolorze bieli ciemnieje i staje się widoczna. Ważne jest jednak, aby zachować odpowiednią odległość – świstek papieru bardzo łatwo można spalić. Zobacz, jak robią to inni:

Co jeśli nie pomogła żadna z metod?

Paragon jest tylko jednym ze sposobów udowodnienia zakupu. Jeśli nie posiada się paragonu ze sklepu internetowego zakup można udowodnić poprzez:

·         potwierdzenie zapłaty za towar kartą płatniczą (wydruk z terminala),

·         wyciąg z rachunku bankowego,

·         potwierdzenie zawarcia umowy sprzedaży przesłane za pomocą poczty e-mail,

·         elektroniczne potwierdzenie zakończenia aukcji.

Paragony oczywiście powinny być czytelne przynajmniej przez okres 2 lat od daty zakupu – tyle czasu według polskiego prawa trwa okres gwarancji.

Blaknięcie paragonu zależy od rodzaju i jakości papieru. Jeżeli przedsiębiorca posługuje się paragonami, które szybko blakną, a następnie odmawia przyjęcia reklamacji z powodu braku druku z kasy fiskalnej, można to uznać za nieuczciwą praktykę, a takie są zakazane.

 

***
Fotografia otwarciowa i dodatkowa ilustracja: © Voyagerix/Fotolia