ePodróż – zaplanuj wyjazd wirtualnie
Magdalena Parys

Przygotowań do wyjazdu nie zaczynaj od zakupu kosztownych przewodników. Zamiast tego – użyj narzędzi dostępnych w sieci. Poznaj nową erę podróżowania

30-letni Tomek, informatyk z Warszawy wybierał się w podróż do Barcelony. Planowanie podróży rozpoczął od kupna biletu lotniczego w Ryanair. Za lot w terminie 12–21 stycznia ze stolicy Polski do Barcelony zapłacił 218 PLN.  Następnie w serwisie https://www.airbnb.pl/ zarezerwował nocleg w apartamencie, niedaleko ulicy La Rambla – najpopularniejszej trasy w stolicy Katalonii. Ponad tygodniowy pobyt tam będzie go kosztować 1000 PLN.

Teraz pozostało mu zaplanować szczegółowy plan podróży – gdzie zje smaczne tapas i napije się dobrego hiszpańskiego wina, których części miasta powinien unikać, a które koniecznie zobaczyć. Odpowiedzi na te pytania znajdzie dzięki nowym serwisom i usługom dla turystów, które ostatnio rozwijają się w Internecie.

Mieszkaniec wie najlepiej

Żadne informacje dostępne w książkowych przewodnikach nie zastąpią wiedzy lokalnych przewodników, którzy często z miejscem naszej podróży związani są od urodzenia. Taka idea przyświeca twórcom serwisu Tripbod.com. Umożliwia on bowiem nawiązanie kontaktu z miejscowym przewodnikiem. Za opłatą (16-350£ – w zależności od czasu trwania wycieczki) wybrana przez Ciebie osoba oprowadzająca przygotuje spersonalizowany przewodnik, uwzględniający Twoje preferencje. Proces planowania odbywa się online, ale oczywiście jest możliwość bezpośredniego spotkania się z przewodnikiem – już na miejscu.

Innym serwisem pomagającym skontaktowanie się z lokalnymi przewodnikami – lecz darmowym – jest Localyte.com. Kontakt odbywa się przy pomocy pytań i odpowiedzi. Wybierasz cel podróży – np. Nowy Jork, a następnie szukasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Wybór jest szeroki. Dowiesz się: kiedy najlepiej polecieć do NY? Co i gdzie warto zjeść? Jaka jest najlepsza włoska restauracja w mieście? Który hotel ma pokoje z jacuzzi? itp. Możesz również sam zadać pytanie, na które w systemie brakuje odpowiedzi lub jest niewystarczająca.

Gdzie się bawić na wycieczce?

Podróż to nie tylko zabytki, to także koncerty, wystawy czy imprezy. I tutaj również z pomocą przychodzi Internet, a dokładnie serwisy Lecool.com oraz InYourPocket.com. Oba są niezmiernie przydatne, jeśli wybierasz się do światowych metropolii. Z pierwszym portalem bez problemu zwiedzisz Barcelonę, Budapeszt, Dublin, Istambuł, Londyn, Lizbonę, Madryt, Mexico City, Porto, Rzym oraz Walencję. Natomiast z drugim serwisem prawie żaden zakątek świata nie będzie Ci straszny. InYourPocket.com w swojej ofercie ma ponad 100 miast z różnych regionów świata, w tym także polskie destynacje, jak Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa i Wrocław. Dowiesz się, że Polska Reprezentacja w siatkówce gra mecz w hali w katowickim Spodku, w Piwnicy pod Baranami w Krakowie grane są koncerty na żywo, w Łodzi jest największe centrum handlowo-rozrywkowe w kraju – Manufaktura, w Muzeum Powstania Warszawskiego do obejrzenia jest film 3D z lotu samolotu nad zburzoną Warszawą w 1945 roku, a we wrocławskim zoo rekiny pływają tuż nad głowami zwiedzających.

Podróż rodem z social media

Gogobot.com to z kolei serwis nazywany potocznie turystycznym Facebookiem. Wykorzystuje społeczne dane z Facebooka, Twittera i szuka miejsc lub atrakcyjnych wydarzeń na podstawie doświadczeń użytkowników. Społeczność tworzą przede wszystkim backpackerzy, czyli miłośnicy podróży z plecakiem, którzy jednocześnie dodają zdjęcia, informacje  w tym serwisie, otagowując je w 19 kategoriach, m.in. wegetarianizm, trendy, odpoczynek. Przykładowo, jeśli nie jesz mięsa i właśnie wybierasz się do Sztokholmu, znajdziesz informacje, gdzie najlepiej udać się na falafel w stolicy Szwecji. Jeżeli natomiast lubisz wszystko, co modne i za dwa tygodnie lecisz do Berlina, wyszukasz najpopularniejsze kluby w stolicy Niemiec.

Podróż po polsku

Serwis Tripla.pl dostarcza potrzebne informacje na temat ciekawych miejsc w Polsce. Posiada bardzo przyjazny interfejs planowania podróży, bogatą i stale aktualizowaną bazę miejsc oraz forum jako miejsce do dyskusji – co?, gdzie?, kiedy? i dlaczego? warto zobaczyć, zjeść, przeżyć.

Kolejnym serwisem, pomagającym w zwiedzaniu Polski jest OuTour.pl. To personalny planner i doradca, wyposażony w specjalny algorytm pozwalający zaplanować podróż. Z listy wybierasz województwo i miasto w nim położone, do którego jedziesz i/lub lecisz, a następnie wpisujesz słowa kluczowe – np. po użyciu „kino” otrzymujesz miejsca, w których możesz obejrzeć film podczas weekendu w stolicy.

 

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi proces planowania Twojej podróży będzie tak przyjemny jak sam wyjazd. Bon voyage ;-)

 

***
Fotografia otwarciowa: © Dudarev Mikhail/Fotolia