Jaką kartą można płacić w Internecie
Magdalena Parys

Coraz więcej użytkowników sieci płaci za swoje zakupy online kartą płatniczą. Niestety, wiele osób nie wie, że nie trzeba mieć tej kredytowej żeby regulować należności w sklepach internetowych. Dowiedz się jaką kartą możesz zapłacić w sieci

Do niedawna używanie karty sprowadzało się do wybierania pieniędzy z bankomatu i bezgotówkowego płacenia za towary i usługi w punktach stacjonarnych. Obecnie tej samej karty możesz używać w sklepach internetowych. Sprawdź czy zapłacisz swoją kartą w sieci.

Rodzaje kart płatniczych

Na rynku istnieje kilka rodzajów kart płatniczych, z czego wyróżnia się cztery podstawowe.

Karta debetowa

Przypisana jest do określonego konta i wydaje ją bank, w którym masz rachunek. Płacąc tą kartą wydajesz pieniądze, które masz już zgromadzone na koncie. Bank po prostu pobiera określoną należność. Jeśli posiadasz tę kartę nie możesz mieć ujemnego salda.

Karta kredytowa

Od debetowej różni się tym, że płacisz pieniędzmi, których faktycznie nie masz. Bank przyznaje ci limit kredytowy, który możesz wykorzystać a później spłacić. Najczęściej wiąże się to z dodatkowymi odsetkami chyba, że zadłużenie uregulujesz do końca okresu rozliczeniowego.

Karta obciążeniowa

Łączy cechy obu poprzednich i najczęściej powiązana jest z rachunkiem bankowym. To karta z tak zwaną odroczoną płatnością. Bank określa limit kredytowy, ale regularnie pobiera środki na spłatę zadłużenia.

Karta przedpłacona (pre-paid)

Zasilana jest określoną kwotą i nie wymaga powiązania z rachunkiem bankowym. Zazwyczaj wydawana jest na okaziciela. Kiedy środki na karcie się skończą możesz je doładować lub jeśli nie ma takiej opcji - wyrzucić.

Bez względu na to, którą z tych kart masz w portfelu, każdą możesz zapłacić za zakupy w internecie. Taka transakcja trwa zaledwie kilka sekund a całość sprowadza się do paru kliknięć.

Płaska czy wypukła?

Istnieje przekonanie, że za zakupy w sieci można zapłacić wyłącznie kartą wypukłą, czyli taką na której wszystkie dane są wytłoczone (pod pacami czujesz wypukłości), a te płaskie służą jedynie do płacenia w sklepach stacjonarnych. Rzeczywiście, do niedawna tak było, ale dziś to już przeszłość. W sklepach internetowych zapłacisz zarówno kartą wypukłą jak i płaską. Aby uzyskać pewność, że twój środek płatności jest akceptowany w transakcjach online skontaktuj się z bankiem.

Więcej o płatnościach kartą w sieci przeczytasz tutaj.

Regulowanie należności za pomocą karty płatniczej podczas zakupów internetowych trwa kilka sekund, a sprzedawca natychmiast otrzymuje potwierdzenie wpłaty. Banki stosują dodatkowe zabezpieczenia, które mają chronić transakcje i twoje dane przed dostępem osób trzecich.

***
Fotografia otwarciowa: © by Fiedels, Fotolia