Jak bezpiecznie robić zakupy w Internecie?
Magdalena Parys

Popularność zakupów internetowych wciąż rośnie. Nic dziwnego, w końcu wystarczy kilka kliknięć, aby zamówione produkty otrzymać z dostawą do domu. Zanim jednak zapłacisz, upewnij się, że masz do czynienia z zaufanym sprzedawcą

W sieci znajdziesz właściwie wszystko. Nie musisz stać w kolejkach i tracić czasu na dojazd. Pamiętaj jednak, że korzystając z e-sklepów czy serwisów aukcyjnych możesz zostać ofiarą oszustwa. Jak temu zapobiec?

1. Szukaj opinii o sprzedawcy

Sprawdź czy w sieci są opinie na temat danej firmy lub sprzedającego. Konsumenci często dzielą się swoimi wrażeniami na forach, portalach społecznościowych czy w komentarzach (w przypadku aukcji). Warto również zapytać czy twoi znajomi mieli styczność z danym sprzedawcą.

Właściciele e-sklepów dobrze wiedzą, że opinie klientów są najważniejsze, więc często sami próbują wystawiać sobie laurki. Czytając komentarze zwróć uwagę czy są wiarygodne i konkretne. Jeśli w sieci nie ma żadnych opinii na temat sprzedającego lub są schematyczne i ogólne, to powinno wzbudzić twoją czujność.

2. Sprawdź dane kontaktowe

Zwróć uwagę czy sprzedawca podaje wszystkie dane kontaktowe. Prawo wymaga ujawnienia pełnych danych rejestrowych przedsiębiorcy. Musisz więc widzieć adres, telefon i e-mail, a często również informację o organie, który zarejestrował działalność. Uczciwy sprzedawca powinien jak najbardziej ułatwić ze sobą kontakt. Jeśli nie widzisz któregoś elementu, lepiej zachowaj ostrożność. Możesz w tym celu na przykład zadzwonić pod numer podany na stronie i zweryfikować dane.

3. Zapoznaj się z regulaminem

To bardzo ważny element, który konsumenci często pomijają. Tymczasem regulamin sklepu może zawierać klauzule, które będą dla ciebie niekorzystne, a czasem nawet niedozwolone prawnie. Obowiązkiem sprzedającego jest opublikowanie regulaminu, który zawiera szczegółowe zasady zawierania umowy przez Internet. Upewnij się, że taki dokument istnieje, a wszystkie jego punkty są dla ciebie jasne i zrozumiałe.

Zwróć szczególną uwagę na:

  1. Ogólne zasady dokonywania zakupu.
  2. Formy i zasady płatności.
  3. Zasady dotyczące wymiany, zwrotu lub reklamacji.
  4. Sposób, koszt i termin dostawy.

Pamiętaj! Masz prawo odstąpić od umowy w ciągu 14 dni od otrzymania produktu, bez podawania przyczyny. W trakcie kolejnych 14 dni należy odesłać towar, a sprzedawca musi zwrócić ci pieniądze. Jeśli w regulaminie znajduje się punkt, który utrudnia to działanie - zrezygnuj z zakupu. Prawo to nie dotyczy jednak artykułów spożywczych, gier komputerowych czy wideo i płyt z muzyką (jeśli folia jest naruszona).

4. Chroń swoje dane

Jeśli robisz zakupy w sieci, korzystaj z prywatnego komputera. Nie używaj nieznanych ci sprzętów lub tych stojących w kafejkach. Najłatwiej wtedy utracić poufne dane. Ponadto zachowaj korespondencję ze sprzedawcą. Może ona pomóc, jeśli będzie chciał cię oszukać.

Transmisja danych powinna odbywać się w bezpiecznym połączeniu (protokół SSL). Służy on do poufnej wymiany danych za pomocą Internetu. Upewnij się, że adres formularza z danymi zawiera protokół „https://” zamiast „http://”. W pasku adresu lub w lewym, dolnym rogu strony powinien również pojawić się symbol zamkniętej kłódki. To znak, że twoje dane są chronione przed dostępem osób trzecich.

5. Sprawdź metody płatności

Jeżeli sprzedawca żąda zapłaty z góry i udostępnia tylko jedną metodę płatności to lepiej zrezygnować z zakupu. Zaufane e-sklepy oferują konsumentom różne opcje zapłaty za towar. Najpopularniejsze z nich to szybkie i bezpieczne przelewy za pośrednictwem serwisów obsługujących płatności on-line.

6. Podziel się opinią

Jak już wiesz opinie klientów to jeden z najważniejszych czynników wyboru danego sprzedawcy czy e-sklepu. Po każdej transakcji wystaw swój komentarz na forum, serwisie społecznościowym czy pod aukcją. Przestrzegaj przed nieuczciwymi sprzedawcami, a chwal tych godnych zaufania.

Nie bój się walczyć o swoje prawa. Jeśli dostarczony przedmiot nie spełnia twoich oczekiwań, możesz go zwrócić i odzyskać pieniądze. Pamiętaj, żeby przed dokonaniem transakcji sprawdzić czy sprzedawca jest wiarygodny i uczciwy. Czytaj opinie innych użytkowników i dodawaj swoje. Zakupy przez Internet będą prawdziwą przyjemnością, jeśli zastosujesz się do naszych rad.

***
Fotografia otwarciowa i dodatkowa ilustracja: © Fotolia