Jak kupować buty przez Internet?
Magdalena Parys

Bez wychodzenia z domu możesz porównywać różne modele obuwia i wybrać te wymarzone. Podpowiadamy co zrobić, aby być naprawdę zadowolonym z butów kupionych w sieci.

Jeżeli upatrzysz sobie jakieś buty w sklepie online, najpierw zobacz, czy nie ma ich w sklepie stacjonarnym. W ten sposób sprawdzisz, czy obuwie ma standardową rozmiarówką i 39 pasuje na Ciebie jak zawsze. Przekonasz się również, czy buty w ogóle nadają się do chodzenia. 

Buty są dostępne jedynie w Internecie

Jeśli nie masz możliwości zrobienia przymiarki w stacjonarnym sklepie, musisz zdać się na opis butów na stronie internetowej.

Znając wymiar wkładki buta, dopasowujesz ją do swojej stopy. Zwykle wkładka musi być większa od stopy o około 0,3-0,6 centymetra, aby można było bez problemu chodzić. Wobec tego, jeżeli twoja stopa ma długość 24 cm, to zabudowany but lepiej kupić z wkładką 24,5. 

Jak zmierzyć stopę?

Aby poznać wymiar stopy, potrzebujesz centymetra, kartki A4, długopisu lub ołówka. Następnie kładziesz stopę na kartce papieru, zaznaczasz miejsca gdzie kończą się pięta i najdłuższy palec. Mierzysz odległość między tymi punktami.

Nie zapomnij również o pomiarze szerokości stopy. Napisz w tej sprawie do sprzedawcy i dla porównania zrób to samo.

Pamiętaj:  Najlepiej zmierz stopę rano, gdy nogi są wypoczęte – niespuchnięte i nieobolałe.

Nigdy nie kupuj butów przez Internet w oparciu o rozmiar obuwia, który zazwyczaj nosisz. To, co powinno Cię najbardziej interesować, to długość wkładki. Producenci mają różne rozmiarówki.

Rozmiar rozmiarowi nierówny

W Europie najpopularniejsza jest numeracja francuska, czyli 36-42 (przeważnie od 23 do ok. 27 cm długości stopy) w przypadku kobiet czy 39-48 (głównie od 25 do ponad 30 cm długości stopy) w przypadku mężczyzn. Numeracja angielska jest z kolei wyrażona w calach (1/3 cala = 1 numer) – i tak zazwyczaj 3 cale = rozmiar 36, 5 = 38, a 9 to 42 w obuwiu damskim. Przy męskich butach angielskiej marki zobaczysz 8 jako odpowiednik rozmiaru 42, a 11 jako – 45. 

Jest jeszcze numeracja amerykańska, która jest większa o 0,5-1,5 cala od rozmiarówki angielskiej. Czyli damskie i europejskie 38 to 6-6,5 według Amerykanów, a 5 według Brytyjczyk. Natomiast męskie i europejskie 42 to z reguły 9 w sklepach z nad Atlantyku, a 8 u Wyspiarzy.

Warto zwrócić uwagę także, że pomiędzy pełnymi rozmiarami często występują połówki, np. 37,5. Pozwalają one na dokładniejsze dopasowanie buta. Bywają szalenie przydatne w przypadku obuwia sportowego i szpilek. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku ważne jest, aby stopa się nie przesuwała. W za dużych adidasach lub butach na obcasie łatwo można nabawić się kontuzji.

Wymiar a typ obuwia

Każdy z typów obuwia posiada trochę inną specyfikę jeśli chodzi o najlepszą długość. Buty letnie typu klapki i sandały powinny być raczej dopasowane do stopy, by nie sprawiać wrażenia za dużych.
Odrobinę większe wybieraj czółenka i baleriny. Natomiast obuwie w pełni zabudowane – botki, kozaki, trapery możesz spokojnie kupić większe, np. po to, żeby ubrać grube skarpety. 

 

***
Fotografia otwarciowa: © by Halfpoint, Fotolia, dodatkowa ilustracja: © by lassedesignen, Fotolia