Jak technologia zmienia Twoją codzienność
Magdalena Parys

Sieć poszerza swoje zastosowanie. Umożliwia obecnie nie tylko komunikację między ludźmi, ale również między różnymi urządzeniami. Witaj w erze Internetu rzeczy!

Instalujesz odpowiednią aplikację na telefonie lub tablecie i przy pomocy WiFi sterujesz lodówką, pralką, piekarnikiem, telewizorem czy zegarkiem – z domu lub na odległość. To nie science fiction a już dostępna technologia

Wielofunkcyjna lodówka

Lodówka służy już nie tylko do przechowywania żywności. Teraz  może zaproponować Ci sposób przygotowania kurczaka w ziołach, poinformować Cię o tym, co jest w lodówce, a co należy kupić. Niektóre modele ultranowoczesnych lodówek potrafią nawet kontrolować datę ważności produktów spożywczych, które się w niej znajdują (po zeskanowaniu ich przed umieszczeniem na półkach).

Takie cuda produkują LG i Samsung. Ich koszt wynosi ponad 10 tys. PLN.

Pralka z dostępem do Wi-Fi

Dawniej do prania służyła kultowa „Frania", którą po latach wyparły pralki automatyczne. Dzisiaj nadszedł czas na inteligentne pralki. Wkładasz rano ubranie do pralki, uruchamiasz ją za pomocą telefonu lub tabletu, będąc w pracy – na godzinę przed powrotem do domu. Dzięki temu, mokre rzeczy nie zalegają cały dzień w pralce. Co więcej, cały proces prania monitorujesz na ekranie urządzenia mobilnego.

Głównym producentem „pralek przyszłości” jest firma Samsung. Model Crystal Blue WF10H9600EW kosztuje 7999 PLN.

Piekarnik przyszłości

Inteligentny piekarnik June nie zajmuje dużo miejsca, jego rozmiary są zbliżone do standardowej kuchenki mikrofalowej, ale sporo potrafi. Piecze ciasta i pizzę, grilluje, daje możliwość podglądu przygotowywanych dań oraz informuje, kiedy posiłek jest już gotowy. Dzięki niemu nic nie przypalisz.

Piekarnik obecnie czeka na wprowadzenie do sprzedaży. Producent wycenia go na około 5 tys. PLN.

Smart TV

Telewizor, często uważany za centrum domowej rozrywki, powiększa spektrum swoich możliwości. Oprócz oglądania telewizji, służy do „surfowania” po Internecie. Możesz zatem oglądać seriale na VoD, słuchać radia internetowego, „lajkować” na Facebooku lub „twittować” na Twitterze, przeglądać portale internetowe, a także zarządzać swoim kontem bankowym w sieci.

Co więcej, smart TV reaguje na polecenia głosowe, gesty (kamera), ruch palca na dotykowym panelu pilota czy po prostu na klawisz pilota. Nie musisz więc nawet ruszać się z kanapy, żeby go włączyć.

Inteligentne telewizory w ofercie sprzedażowej mają Samsung, Panasonic, LG, Sharp i Sony. W zależności od modelu rozmiary od 39 do 50 cali kosztują od 1600 do 3500 PLN.

Smartwatch

Zegarki od zawsze mają jedną, podstawową funkcję. Mają wskazywać godzinę, ewentualnie datę. Te inteligentne robią coś więcej.

W wersji podstawowej – wysyłają powiadomienia z poczty mailowej, Facebboka i Twittera.  Wiadomości, wpisy znajomych, opublikowane zdjęcia i wideo –  widzisz na tarczy zegarka. Tym sposobem oszczędzasz sporo czasu, nie musisz wyciągać już telefonu i sprawdzać, co się dzieje na świecie i kto chce się z Tobą skontaktować. Przy pomocy bardziej zaawansowanych modeli smartwatchy możesz nawet odpisać na przesłane informacje.

Są te też takie zegarki, które sprawdzają tętno, pracę serca oraz Twoją wydajność, budzą w idealnym dla Ciebie momencie, liczą kroki i przebyte kilometry, wskazuję pogodę na zewnątrz, pozwalają zarządzać kamerą GoPro czy odtwarzaniem muzyki.

Inteligentne zegarki oferują Apple, Sony, Kruger&Matz. Ceny  wahają się w granicach 500 – ponad 1000 PLN.

***
Fotografia otwarciowa i dodatkowa: © by muramura1004, Fotolia.