Płatność kartą przez Internet
Magdalena Parys

Zakupy w Internecie wciąż zyskują zwolenników. Za klientami przemawia oszczędność czasu, wygoda i bezpieczeństwo. Nie musisz wychodzić z domu i szukać bankomatu. Teraz za zakupy online możesz płacić kartą.

Pewnie masz w portfelu przynajmniej jedną kartę płatniczą. Do niedawna używanie jej sprowadzało się do wybierania gotówki z bankomatu lub regulowania należności w różnych punktach usługowych. Czy wiesz, że obecnie możesz nią płacić nie tylko z sklepach stacjonarnych, ale również przez internet? Transakcja trwa zaledwie kilka sekund. Sprawdź jakie to proste!

Na czym to polega?

Procedura nie jest skomplikowana i zamyka się w trzech krokach.

  1. Podczas regulowania należności w e-sklepie wybierz kartę jako metodę płatności.
  2. Uzupełnij dane karty wpisując je w przeznaczonym do tego formularzu.Wpisz numer karty oraz jej datę ważności. Najczęściej bank prosi o podanie kodu CVV2/CVC2. To ostatnie trzy cyfry, które znajdują się na odwrocie karty przy pasku podpisu. Więcej o numerze CVV2/CVC2 znajdziesz tutaj.
  3. Zatwierdź transakcję i czekaj na odpowiedź centrum rozliczeniowego.

Agent rozliczeniowy (jak PayU) autoryzuje kartę - sprawdza jej autentyczność, ważność i poprawność danych. Wszystko odbywa się automatycznie, a po weryfikacji bank obciąża kartę na wybraną kwotę a agent przekazuje ją odbiorcy. Transakcje dokonywane w ten sposób są bardzo szybkie i bezpieczne. Mało osób wie, że w sieci honoruje się zarówno karty kredytowe jak i zwykłe, debetowe. Więcej o rodzajach kart płatniczych i możliwościach płacenia nimi w internecie znajdziesz tutaj.

Chargeback

Regulowanie należności online za pomocą karty płatniczej, to jedyna metoda e-płatności, która chroniona jest procedurą chargeback. Mechanizm ten jest gwarantem bezpieczeństwa przy zawieraniu transakcji internetowych. Pozwala odzyskać pieniądze w przypadku, gdy nie otrzymasz opłaconego przedmiotu albo usług lub będą one niezgodne z przedstawioną wcześniej ofertą. W takim przypadku to bank zobowiązany jest do zwrotu pieniędzy na twoje konto. Możesz korzystać z tej procedury za każdym razem, gdy coś pójdzie nie po twojej myśli. Nawet, jeśli biuro podróży, w którym masz opłaconą wycieczkę ogłosi upadłość. Warto o tym pamiętać.

Bezpieczeństwo

Każda transakcja internetowa musi przebiegać bezpiecznie dlatego banki i agenci rozliczeniowi stosują najróżniejsze metody, aby zabezpieczyć twoje środki i poufne dane. Transmisja danych powinna odbywać się w bezpiecznym połączeniu za pośrednictwem protokołu SSL, który ma zapewnić najwyższy standard uwierzytelniania tożsamości. Upewnij się, że adres formularza z danymi zawiera protokół „https://” zamiast „http://”. W pasku adresu lub w lewym, dolnym rogu strony powinien również pojawić się symbol zamkniętej kłódki. To znak, że twoje dane są chronione przed dostępem osób trzecich.

3D-Secure

Technologia 3D-Secure zapewnia dodatkową ochronę. Dzięki niej każda transakcja online musi być potwierdzona dodatkowym hasłem, które identyfikuje właściciela karty. Hasło zazwyczaj jest wysyłane wiadomością SMS lub generowane przez specjalny token (jednorazowy kod).

PCI-DSS

Organizacje płatnicze takie jak Visa i MasterCard stworzyły dodatkowy system certyfikacji. Firmy oferujące usługi płatnicze powinny posiadać certyfikat Payment Card Industry Data Security Standard, który zapewnia, że firma spełnia rygorystyczne standardy bezpieczeństwa

Podsumowanie

Płatność kartą to szybki i wygodny sposób regulowania należności w sieci. Dzięki korzystaniu z takiej metody zyskujesz dodatkowe zabezpieczenia i możesz odzyskać pieniądze, jeśli transakcja nie dojdzie do skutku. Pamiętaj, aby chronić swoją kartę i nie udostępniać jej danych. W przypadku zaginięcia lub kradzieży, niezwłocznie zgłoś to swojemu bankowi.

***
Fotografia otwarciowa: © by bakhtiarzen, Fotolia, dodatkowa ilustracja: © Fotolia