Smart shopping w Internecie – czyli jak kupować tanio i mądrze

Porównywarka cen pomoże znaleźć najlepszą okazję

Porównywarki cen to najlepszy sposób, by szybko sprawdzić, w którym sklepie kupimy dany produkt najtaniej. Korzysta z nich już 60% polskich internautów[1]. Przeglądając oferty, nie zapomnij jednak o  dokładnym „prześwietleniu” sklepu internetowego. Zwróć szczególną uwagę na zapisy w regulaminie – jeśli sformułowania są niejasne, trudne do zinterpretowania, być może powinieneś zrezygnować z zakupu. Ważne są również polityka zwrotów  oraz możliwość kontaktu ze sprzedawcą. Wybieraj tylko te sklepy, które oferują bezpieczne formy zapłaty oraz współpracują z zaufanymi operatorami płatności, np. PayU.

Zapisz się do newslettera

Każdy sprzedawca chce nawiązać trwałe relacje ze swoimi klientami i zatrzymać ich na dłużej. Zapisując się do newslettera możesz liczyć na specjalne kody rabatowe, zniżki bądź okazjonalne promocje dla stałych klientów. Wiele sklepów internetowych oferuje zniżki na pierwszy zakup czy rabaty w dniu urodzin klienta w zamian za dołączenie do ich bazy mailingowej. Kupując produkty u jednego sprzedawcy możesz zbierać też punkty lojalnościowe, które przy kolejnych zakupach obniżą wartość twojego koszyka.

Jeśli możesz,  łap okazję

Czy wiesz, że ceny tych samych produktów bywają zróżnicowane w zależności od pory roku? Zmieniają się m.in. przy okazji zbliżających się ważnych wydarzeń i świąt. Na korzystne oferty możesz trafić w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku, przed wakacjami czy przed rozpoczęciem roku szkolnego. Dodatkowo, jest także wiele mniej oczywistych dat w roku, jak np. wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych dni wielkich wyprzedaży, czyli Black Friday i Cyber Monday. Pamiętaj także, że popyt zawsze podnosi cenę. Dlatego największe okazje upolujesz poza sezonem - rower taniej kupisz w okresie jesienno-zimowym, a deskę snowboardową czy kurtkę narciarską - latem.

W grupie raźniej i taniej

Coraz więcej sprzedawców oferuje specjalne promocje czy rabaty przy zakupie większej ilości sztuk, według zasady im więcej, tym taniej. Darmowa przesyłka przy zakupach powyżej 200 zł? Drugie perfumy 50% taniej? Dwa w cenie jednego? Kuszące oferty znajdą wielu sympatyków – dlatego warto połączyć siły z przyjaciółkami lub znajomymi z pracy i kupować wspólnie…i taniej!

A może rozłożyć zakup na raty?

Znalazłeś super ofertę w Internecie, ale blokuje cię brak środków na koncie? Zimowa aura przyszła wcześniej niż zwykle, a humor poprawi ci tylko nowy płaszcz lub buty? Sprawdź, czy sklep internetowy oferuje zakupy na raty. Kwota rozłożona na kilka miesięcy nie obciąży jednorazowo twojego budżetu, a ty będziesz cieszyć się z wymarzonego zakupu. Z takiego rozwiązania można skorzystać np. za pośrednictwem operatora płatności PayU. Warto się temu przyjrzeć, zwłaszcza kupując na Allegro, gdzie PayU coraz częściej organizuje promocje z ratami 0%. 

Raty online dostępne są dla produktów o łącznej wartości od 300 aż do 20 000 zł. Jak to działa? We wniosku kredytowym, wypełnianym w całości online, określa się liczbę rat, w których będzie spłacana pożyczka (od 3 do 36 rat). Po wypełnieniu formularza dokonywana jest weryfikacja danych oraz analiza zdolności kredytowej i na tej podstawie podejmowana jest decyzja kredytowa. Cały proces odbywa się bez wychodzenia z domu i trwa do 15 minut. W przypadku otrzymania pozytywnej opinii i zatwierdzeniu umowy o pożyczkę, pieniądze trafiają bezpośrednio na konto sprzedającego, a towar jest od razu wysyłany do klienta.

 

[1] „Total Retail 2017. Jak przetrwać w cyfrowym świecie handlu”, raport PwC, 2017 https://www.pwc.pl/pl/pdf/raport-total-retail-2017.pdf