RAPORT: Jak Polacy będą kupować w Święta
Magdalena Parys

Statystyczna polska rodzina wyda na najbliższe Święta 1282 złotych, czyli o 11 proc. więcej niż przed rokiem. Ten raport wyjaśnia, co będziemy kupować, gdzie i jak.

Firma Deloitte przepytała 14 tys. respondentów z trzynastu europejskich krajów, w tym Polski, oraz RPA. Na podstawie ich odpowiedzi powstał raport „Zakupy Świąteczne 2015”, który stanowi kompendium wiedzy dla każdego właściciela sklepu – zarówno tradycyjnego, jak i internetowego.

Wygląda na to, że aż 42 proc. rodaków odkłada w ciągu roku pieniądze, aby wydać je w grudniu. Oto, jakie trendy zakupowe okażą się najbardziej widoczne w trakcie tegorocznych świąt Bożego Narodzenia (uwaga, będzie dużo liczb).

Co pod choinkę chcą dostać Polacy?

Największą część bożonarodzeniowego budżetu Polacy przeznaczą na prezenty - ok. 44 proc. Najbardziej pożądanym upominkiem, podobnie jak przed rokiem, są książki, które wskazało 46 proc. respondentów (o 4 proc. więcej niż w 2014 roku). Wyprzedziły one gotówkę (38 proc.) oraz kosmetyki i perfumy (32 proc.).

Co pod choinkę chcą dostać Polacy

Nieco inaczej wygląda to w pozostałych krajach Europy. Oprócz Polaków, deklarowanymi świątecznymi czytelnikami są jeszcze Duńczycy, Włosi i mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Jednak w większości – 9 z 13 państw – najbardziej oczekiwanym pod choinką prezentem są pieniądze. Dlatego w skali całej Europy pierwsza piątka pożądanych prezentów nie zmieniła się od ubiegłego roku: pieniądze (45 proc.), książki (39 proc.), podróże (32 proc.), ubrania (31 proc.) oraz kosmetyki (26 proc.).

Jakie prezenty rzeczywiście dostaną Polacy?

Powyższe oczekiwania nie zawsze jednak pokryją się z tym, co ostatecznie znajdzie się pod choinką 24 grudnia. Głównie przez to, że w Polsce nie ma zwyczaju wręczania w Boże Narodzenie gotówki. Dlatego, obok książek, kosmetyków i perfum, do listy prezentów, które realnie zostaną podarowane, dodać należy jeszcze słodycze (kupi je 28 proc. osób).

Jakie prezenty rzeczywiście dostaną Polacy?

- Gotówka znalazła się na 7. miejscu najczęściej oferowanych prezentów w naszym kraju. To niska pozycja, biorąc pod uwagę, że jednocześnie jest ona jednym z najbardziej wyczekiwanych podarunków. Stwarza to paradoksalną sytuację, w której respondenci woleliby sami decydować o tym, jakie prezenty dostaną pod choinkę. Jednak ani sami nie dają pieniędzy, ani ich nie otrzymają na Gwiazdkę – wyjaśnia Grzegorz Sencio, starszy menedżer w dziale konsultingu Deloitte.

Co kupić dla dziecka

Wybierając prezenty dla dzieci, tradycyjnie myślimy głównie o stymulowaniu ich kreatywności i rozwoju intelektualnego. Jednak w tym roku zaszły pewne zmiany na liście upominków, którymi chcemy obdarować najmłodszych.

Najczęściej wskazywane przed rokiem zabawki naukowe (w tym gry edukacyjne) spadły aż na szóste miejsce. Największą popularnością cieszyć będą się zabawki konstrukcyjne (klocki), na które wskazało 20 proc. respondentów. Niewiele mniej wskazań, bo 19 proc., otrzymały książki oraz lalki i zabawki pluszowe (18 proc.).

eKonsumeci w Święta

92 proc. Polaków planujących zaopatrzyć się na Święta w sieci, zadeklarowało, że skorzysta z internetu, by znaleźć i porównać produkty. eKonsumenci szczególnie cenią sobie możliwości, jakie dają wyszukiwarki cenowe, którymi zamierza posiłkować się ponad 90 proc. respondentów. Coraz większą popularnością w wyszukiwaniu atrakcyjnych ofert cieszą się również media społecznościowe (53 proc.).

eKonsumeci w Święta

Racjonalność wskazana, choć portfel wypchany

Jest szansa, że tegoroczne świąteczne wydatki rodaków będą bardziej racjonalne, ponieważ więcej z nas niż przed rokiem zamierza zaplanować budżet i mniej kupować pod wpływem impulsu. Wciąż zwracamy uwagę na ceny, szukamy wyprzedaży (35 proc.), chętnie wykorzystujemy też punkty w programach lojalnościowych (38 proc.) oraz vouchery i karty prezentowe (36 proc.).

Charakter kupowanych prezentów również ma znaczenie – 27 proc. rodzimych konsumentów planuje w tym roku nabyć więcej praktycznych upominków niż w roku ubiegłym. Na tle Europy jesteśmy w ogóle liderem racjonalności.

Paradoksalnie łączy się to z optymistycznym spojrzeniem w przyszłość - prawie jedna czwarta Polaków lepiej ocenia swoją sytuację finansową w porównaniu do ubiegłego roku. Zdaniem 41 proc. respondentów nie uległa ona zmianie, a według 36 proc. pogorszyła się. W ocenie swoich przyszłych możliwości finansowych Polacy są jednak dobrej myśli – 22 proc. wierzy, że w 2016 roku będzie mieć więcej pieniędzy niż obecnie, a 32 proc. spodziewa się, że ich sytuacja finansowa nie zmieni się.

Jednak optymizm nie zawsze przekłada się na rzeczywistość. W 2014 roku jedynie 17 proc. konsumentów deklarowało, że w 2015 roku ich sytuacja finansowa ulegnie pogorszeniu, a tymczasem po roku wygląda na to, że pogorszyła się w odczuciu 36 proc. badanych. Mamy nadzieję, że w tym i przyszłym roku ta reguła się jednak nie sprawdzi – czego Państwu i sobie życzymy! ;-)

PRZECZYTAJ TERAZ: Święta według Google: jak Polacy szukają prezentów w internecie

Fotografia otwarciowa: Fotolia/gpoinstudio