Urządź sobie mieszkanie w sieci
Magdalena Parys

Szafa jest za duża, lustro za małe, a kuchnia wygląda na ciemną i smutną. Marzysz o remoncie, ale nie potrafisz sobie wyobrazić proponowanej przez katalogi aranżacji wnętrza? Sięgnij po możliwości, które daje Internet

Programy do wirtualnego meblowanie mieszkania pozwalają obejrzeć różne propozycje, ciekawe inspiracje i sugestie. Może się więc okazać, że łóżko pod oknem to nie najlepszy pomysł, za to umieszczenie go na środku pokoju – już tak. Programy do aranżacji wnętrz sprawiają, że nic nie trzeba sobie wyobrażać – wszystko jest widoczne i na dodatek za darmo.

IKEA Home Planner

Aplikacja umożliwia dokładne odwzorowanie pomieszczeń – salonu, sypialni, salonu, biura, łazienki. Wybierasz poszczególne elementy umeblowania i klikając na nie, przenosisz je do naszkicowanego przez siebie wnętrza w wersji 2D, odzwierciadlającego jego faktyczny kształt i wymiary. IKEA Home Planner  oferuje szeroki wybór mebli – komody, szafki, szafki, łóżka, stoły, krzesła, lustra, itp. W każdej chwili możesz skorzystać z trójwymiarowego podglądu, który pozwala zobaczyć symulację np. Twojego przyszłego salonu. Poprawki do projektu możesz wnosić do woli, dopóki ostateczny efekt Cię nie zadowoli. W międzyczasie, sprawdzasz ceny wybranych produktów.

Co ciekawe, meble IKEA mają na tyle standardowe wymiary, że z gotowym projektem możesz udać się również do innych sklepów meblarskich w poszukiwaniu alternatywnej oferty. Nie musisz koniecznie kupować tych „ikeowskich”.

Program posiada polski Interfejs.

Power NET+ 

W przypadku programu polskiej firmy CAD Projekt K&A, aranżacja wnętrz również przebiega szybko i bezproblemowo. Wystarczy podać wymiary i wybrać kształt pomieszczenia, a następnie nanieść poszczególne meble na zdefiniowaną powierzchnię. Możesz także ułożyć płytki na ścianach oraz wybrać teksturę podłogi. Cały czas masz podgląd na wnętrze w wersji 3D. Stworzoną aranżację  drukujesz lub zapisujesz.

Sweet Home 3D

Różni się od pozostałych programów aranżacyjnych. Umożliwia zaprojektowanie nie jednego, ale wielu pomieszczeń naraz (całego mieszkania lub kondygnacji domu).

Aplikacja pozwala również na dowolne naniesienie ścian, okien, drzwi, schodów oraz daje możliwość planowania ścianek działowych. Musisz jednak pamiętać, że Sweet Home 3D  posiada stosunkowo prosty moduł wizualizacji trójwymiarowych. Tym samym, projekty nie cechują się wysokim stopniem realizmu. W zupełności wystarczają jednak do wyrobienia sobie zdania, co do stworzonego projektu aranżacji.

Jest dostępny w polskiej wersji językowej.

Moja łazienka

Niestety w zakresie programów do wyposażenia łazienki nie ma zbyt dużego wyboru. Jedynym bezpłatnym programem udostępnianym przez polskie firmy jest Moja Łazienka firmy KOŁO.

Podobnie jak w innych aplikacjach tego typu, obsługa Mojej Łazienki jest bardzo prosta. Projekt wnętrza rozpoczynasz od zdefiniowania kształtu i wymiarów pomieszczenia, a także kolorów ścian i podłogi (do wyboru są różne wzory). Następnie nanosisz okna, drzwi itp. Po wprowadzeniu danych odnośnie pomieszczenia przystępujesz do aranżacji wnętrza. Do wyboru są urządzenie sanitarne KOŁO.

Na szczególną uwagę zasługuje opcja spaceru po wirtualnej łazience.  Wtedy czujesz jakbyś był w jej wnętrzu.

BoConcept Furnish Pro

Program przygotowany na potrzeby firmy BoConcept  – producenta mebli o międzynarodowym zasięgu, który posiada również salony w Polsce. Zasady działania są identyczne, jak przy poprzednich „wirtualnych aranżerach”. Na zdefiniowaną powierzchnię nanosisz poszczególne elementy wyposażenia. Do wyboru masz uniwersalne meble takie, jak sofy, fotele, komody, szafy, lampy, itd. Efekt swojego planowania widzisz w trójwymiarowej wizualizacji.

Niestety, jak na razie, BoConcept nie posiada polskojęzycznej wersji programu.

VoxBox

VoxBox  pomaga w zaprojektowaniu wnętrz, których realizacja może się odbyć jedynie w salonach VOX. Meble tej firmy mają niestandardowe wymiary, stąd też mogą wystąpić problemy ze znalezieniem alternatywnych ofert mebli. Na szczęście salonów meblowych VOX jest w Polsce na tyle dużo – więcej niż chociażby sklepów IKEA – że nie powinno być problemów z zakupem.

Program jest dostępny w polskiej wersji językowej.

 

Korzystając z programów do aranżacji wnętrz, działasz zgodnie z hasłem szwedzkiego koncernu meblowego – „Ty tu rządzisz”.

 

***
Fotografia otwarciowa: © Robert Kneschke/Fotolia, dodatkowa ilustracja: © Dmitry Koksharov/Fotolia