Wideo na życzenie – jak legalnie oglądać ulubiony serial w sieci
Magdalena Parys

Przegapiłeś ukochany serial w telewizji, a może chciałbyś obejrzeć go raz jeszcze? Przedstawiamy serwisy, które oferują możliwość oglądania materiałów wideo legalnie

VoD (Video on Demand – wideo na żądanie) pozwala na oglądanie w każdym miejscu i o każdej porze. Oznacza to, że nie musisz o określonej godzinie zasiadać przed ekranem telewizora, możesz to zrobić w dogodnym dla ciebie czasie i miejscu.

Gdzie oglądać zgodnie z prawem i bezpłatnie?

Najpopularniejszymi w Polsce serwisami oferującymi materiały wideo, są te uruchamiane przez stacje telewizyjne. Oferują one możliwość obejrzenia przez Internet wyemitowanych wcześniej w telewizji lub przedpremierowych programów informacyjnych i rozrywkowych, a także filmów oraz seriali.

Na Player.pl zobaczysz treści audiowizualne Grupy TVN, czyli np. „Fakty”, „Mam Talent”, „Na Wspólnej”, „Kropka nad i”; na Vod.tvp.pl – serwisie Telewizji Publicznej – obejrzysz m. in. „Wiadomości”, „Rolnik szuka żony”, Rodzinka.pl”; na Ipla.tv – produkcie Cyfrowego Polsatu – wybierzesz coś  np.: ze sporej oferty materiałów sportowych; a na VoD.pl – platformie wideo z Grupy Onet – przejrzysz m. in. produkcje telewizji polskiej,  w tym „M jak miłość”, „Barwy szczęścia”, „Tomasz Lis na żywo”.

Wszystkie cztery wypożyczalnie wideo na żądanie w swoich ofertach produktowych mają także filmy. Nie są to przeważnie autorskie produkcje stacji telewizyjnych. Produkcje kinowe pochodzą od dystrybutorów: Kino Świat, SPI, Best Film, Monolith Films, Gutek Film, którzy z kolei wideo kupują od studiów hollywoodzkich, europejskich, światowych.

Filmy na VoD pojawiają się przeważnie cztery miesiące po kinowym debiucie zagranicą. W telewizji są znacznie później.

Ponad 90 proc. filmów udostępnianych jest „za darmo”, z reklamami w pakiecie. To, niestety, też sprawia, że w bezpłatnej ofercie wypożyczalni online mniej jest filmów z górnej półki, a więcej tych słabszych.

Lepsza jakość kosztuje

Za produkcje z wyższej półki i nowości trzeba zapłacić ekstra. To podejście narzucane przez firmy dystrybucyjne, dlatego niezależnie od tego, jaką wypożyczalnię wybierzesz, za nowy film, taki, który w VoD pojawił się kilka miesięcy po premierze kinowej, zapłacisz w granicach 5-11 zł. To i tak wciąż mniej niż bilet kupiony w kinie, za który przeważnie trzeba zapłacić od 15 do ponad 20 złotych.

Ambitne kino, np. filmy absolwentów szkół filmowych, oferują Cinaman.plKinoplex.pl oraz HBO GO. W przypadku tej ostatniej wypożyczalni internetowej sprawa jest prostsza, gdy jesteś abonentem HBO z dostępem do serwisu HBO GO. W ramach pakietu możesz oglądać w całości najnowsze seriale i filmy. Jedynie pojedyncze odcinki są dostępne w wersji bezpłatnej. Dodatkowo wybrane seriale i filmy w serwisie HBO GO są do obejrzenia przed premierą telewizyjną w HBO.

Film obejrzyj na tablecie i Smart TV

Wideo na życzenie nie oglądasz już tylko na ekranie komputera, ale też na tabletach, smartfonach czy telewizorach z systemem Smart TV (teleodbiornik, który pozwala korzystać z aplikacji, Internetu). Gracze na polskim rynku VoD mają aplikacje, które pozwalają wyświetlać ich treści na tych urządzeniach.

Najbardziej rozbudowana wydaje się aplikacja mobilna VoD.pl na Androida i iOS, która w nowej wersji działa od sierpnia br.

Umożliwia teraz dostęp do płatnego katalogu serwisu, obejmującego przede wszystkim filmowe hity (polskie i zagraniczne), ale także do – przedpremierowych odcinków polskich seriali. Daje możliwość kupowania biletów na filmy oraz kontynuację przerwanego seansu zarówno na komputerze, smartfonie, jak i na telewizorze smart TV Samsunga. Logowanie odbywa się w ten sam sposób co na stronie www – z wykorzystaniem konta na Facebooku lub adresu e-mail, bez konieczności zapamiętywania hasła.

Nowa aplikacja VoD.pl pozwala Ci także tworzyć listy ulubionych materiałów wideo, do których zawsze będziesz mieć szybki dostęp.

Netflix niebawem w Polsce?

Kolejną nowością na polskim rynku usług wideo na żądanie będzie prawdopodobnie wejście Netflixa – obecnie prężnie rozwijającej się na świecie platformy z materiałami wideo. W serwisie znajdziesz m. in. najnowsze odcinki produkcji własnych amerykańskiej platformy: „House of Cards”, „Orange is the New Black”, „Daredevil”, „Unbreakable Kimmy Schmidt”, a to wszystko w cenie 8 USD miesięcznie – przynajmniej w Stanach Zjednoczonych.

Przewiduje się, że Netflix w Polsce pojawi się w 2016 roku. Na razie na stronie internetowej widnieją polskie napisy. Działa też przekierowanie z domeny netflix.pl na netflix.com. Premiera giganta VoD na polskim rynku będzie sporym wydarzeniem.


Pamiętaj: z VoD Ty decydujesz kiedy i co oglądasz.

***
Fotografia otwarciowa: © by Photographee.eu, Fotolia, dodatkowa ilustracja: © by LoloStock, Fotolia