Zakupy online za granicą [PORADNIK]
Magdalena Parys

Robienie zakupów w zagranicznych sklepach online może się opłacać, o ile pamięta się o kilku podstawowych zasadach

Jako dwa główne powody poszukiwania towarów poza granicami Polski klienci zazwyczaj podają większą dostępność produktów i niższe – niż w naszych rodzimych sklepach – ceny. Zniechęcające są zaś kwestie związane z cłem, VAT-em, dłuższą dostawą, płatnościami w euro czy dolarach. W naszym poradniku zajmiemy się wszystkimi tymi problemami po kolei.

Co warto kupić przez Internet za granicą?

W USA opłaca się kupić elektronikę. Z reguły jest tańsza nawet o 35 proc. Dla przykładu iPhone 6 w wersji 16GB w Stanach Zjednoczonych – 649 USD (ok. 2500 PLN), a w Polsce kosztuje 846 USD (ponad 3100 PLN).

Sporo również można zaoszczędzić na odzieży, obuwiu i kosmetykach. Trampki Converse w USA kosztują średnio 55 USD (ponad 150 PLN), a w Polsce za takie same buty trzeba zapłacić przynajmniej 230 PLN.  Z kolei za jeansy Levi’s za Atlantykiem zapłacisz w granicach 60–100 USD (od ok. 200 do ok. 400 PLN), a w kraju nad Wisłą – 300-450 PLN. Na kosmetykach też zyskasz, np. za perfumy Calvin Klein Euphoria 100ml w USA zapłacisz 70 USD (ok. 250 PLN), a w Polsce – blisko 370 PLN.

W niemieckich czy brytyjskich sklepach internetowych ceny produktów elektronicznych również są niższe niż w Polsce. Wspomniany już iPhone 6 16 GB u naszych zachodnich sąsiadów kosztuje średnio 699 EUR (ok. 3000 PLN), a na Wyspach – ok. 400 GBP (ok. 2400 PLN). Dlatego, jeśli zależy Ci na czasie – droga europejskiej przesyłki jest znacznie krótsza niż tej atlantyckiej – szukaj w eSklepach w Niemczech lub w Wielkiej Brytanii.  

Ale uwaga: cena widoczna w zagranicznym sklepie online, to zazwyczaj nie wszystkie koszty, które trzeba będzie ponieść.

Cło i VAT, czyli co z dodatkowymi kosztami

Kupując w sklepach internetowych zlokalizowanych na terytorium Unii Europejskiej, nie zapłacisz cła. Obrót towarami na terenie Unii Europejskiej jest zwolniony od wszelkich dodatkowych opłat celnych i podatkowych, jeśli przedmiot został już dopuszczony do sprzedaży na terenie UE. Należy jednak zwrócić uwagę, skąd paczka jest wysyłana. Jeśli np. dokonasz zakupu w niemieckim eSklepie, zaś towar jest wysyłany z Chin czy Kanady, musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami (oraz długim czasem dostawy).

W przypadku zakupów spoza UE sporym problemem mogą okazać się kwestie celne. Wysokość opłaty celnej zależy od m.in. od kraju pochodzenia oraz rodzaju produktu. Cło na towary z USA waha się od zera do kilkunastu procent. Jest liczone od całości kosztów związanych z nabyciem towaru – to jest ceny zakupu wraz z kosztami wysyłki.

Z opłaty celnej zwolnione są zakupy o wartości do 150 EUR (ok. 170 USD), a także wiele różnych towarów przekraczających tę kwotę. Np. cło na elektronikę z USA wynosi 0 proc. (laptopy, telefony komórkowe, konsole, aparaty). Szczegółowe informacje na temat taryf znajdują się na stronie Służby Celnej RP w ramach Informacyjnego Systemu Zintegrowanej Taryfy Celnej ISZTAR.

Paczki z USA objęte są nie tylko cłem, ale również mogą podlegać należnościom podatkowym: VAT oraz akcyzie (alkohol, papierosy). Przesyłki o wartości powyżej 45 EUR (ok. 60 USD) podlegają opodatkowaniu VAT w wysokości 23 proc. VAT obliczamy jest jako procent z sumy kosztów zakupu, wysyłki oraz cła. W przypadku iPhone 6 w wersji 16 GB kupionego w Stanach będzie to ponad 200 USD, czyli za telefon ze Stanów zapłacisz porównywalnie, jak w Polsce – blisko 850 USD. Jeśli natomiast prowadzisz działalność gospodarczą przy okresowym rozliczeniu podatkowym możesz odliczyć naliczony VAT z tytułu zakupu smartfona.

Nie każda przesyłka nadchodząca do Polski podlega ocleniu. Bardzo często jest to niestety loteria wśród towarów, jakie trafiają do lotniskowego magazynu. Aby zwiększyć swe szanse ;-) czyli spróbować uniknąć płacenia cła można:

1. Korzystać z najtańszej formy przesyłki – zwykłą pocztą (Worldmail lub Standard International Shipping). Im większa kwota do zapłaty, tym większe prawdopodobieństwo oclenia.

2. Wysłać kilku produktów w oddzielnych paczkach – rosną koszty przesyłki, ale maleje ryzyko oclenia.

Jak płacić za zakupy online za granicą?

Najpopularniejszą formą płatności jest karta kredytowa, z której podczas finalizacji transakcji podajesz numer karty płatniczej, dane posiadacza karty, termin ważności i kod CVC2 lub CVV2.

Inną formą płatności jest bezpośredni przelew, zlecany przez klienta w banku. Wskazujesz po prostu, że przelew realizowany jest na zagraniczne konto. Następnie wybierasz walutę przelewu. Wpisujesz numer rachunku bankowego sprzedawcy w formacie IBAN (Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego) – według wytycznych kraju, do którego kierowana jest płatność. Niezbędny jest również kod BIC (SWIFT) – identyfikujący zagraniczny bank.

Pamiętaj, też o przewalutowaniu złotówek według kursu banku (który nie zawsze jest korzystny) oraz o prowizji za usługę przelewu zagranicznego, pobieranej przez Twój bank. Prowizja wynosi średnio 0,5 proc. kwoty przelewu.

Trzecią formą płatności jest zapłata przez PayU – nawet jednym kliknięciem – w sklepie zagranicznym, wystawiającym się na Allegro.

Ile trwa dostawa z zagranicy?

Zagraniczne eSklepy  oferują zwykle kilka rodzajów przesyłek. Różnią się ceną i czasem realizacji zamówienia:

1. Standard Shipping: zwykła przesyłka pocztowa, z czasem dostarczenia od 1 do 4 tygodni. Bez możliwości śledzenia.

2. Airmail: przesyłka lotnicza, dostarczana w ciągu tygodnia. Bez możliwości śledzenia.

3. Courier Shipping: przesyłka kurierska. Najdroższa, ale dająca możliwości śledzenia lokalizacji. Czas dostarczenia od 3 do 5 dni.

Co z reklamacją i zwrotem towaru?

Mniejsza odległość od Polski dostawcy towarów zamówionych na terenie Unii Europejskiej (w porównaniu z zakupami w USA czy w Chinach) wpływa na większe możliwości uzyskania wsparcia w razie niezadowolenia z dostarczonego artykułu, bądź nie wywiązania się eSklepu ze złożonego przez Ciebie zamówienia. W przypadku kwestii spornych ze sklepami na terenie Wspólnoty, po pomoc najlepiej zgłosić się do Polskiego Centrum Konsumenckiego.

Czas trwania i możliwość skorzystania z gwarancji ustalane są indywidualnie przez firmy. Ponadto na odstąpienie od umowy ze wszystkimi eSklepami zagranicznymi masz 14 dni. To ciekawe i szerokie zagadnienia, którym poświęcimy wkrótce oddzielny tekst.

O czym jeszcze warto pamiętać?

1. Kupując sprzęt elektroniczny np. z Wielkiej Brytanii, należy dokupić do niego przejściówkę, ponieważ wtyczki brytyjskie mają zupełnie inny kształt niż polskie.

2. Komputer czy telefon zakupiony poza granicami Polski może nie być wyposażony w polską wersję językową oprogramowania.

 

Kupowanie w zagranicznych sklepach internetowych opłaca się. Oszczędność nawet do kilkuset złotych rekompensuje dłuższy czas oczekiwania na przesyłkę i większą liczbę formalności. Będzie to atrakcyjne szczególnie dla osób, które lubią polować na promocje, okazje i wyprzedaże, zaś język obcy nie stanowi dla nich problemu.

 

***
Fotografia otwarciowa: © TSUNG-LIN WU/Fotolia